העצמה: יש לכם הזדמנות לזכות בחיי נצח… כמעט…

ב- 10 באפריל, נפתחה באוניברסיטה העממית בתל אביב תערוכת רישומים של האמנית הבינלאומית אביבה נעמן, שכל הכנסותיה – קודש ל”קרן הנצח לסבסוד מסעות תנועות הנוער הציוניות לפולין”, המסבסדת את נסיעתם לפולין של חניכות וחניכים התנועות שידם אינה משגת. למען הגילוי הנאות אומר, שאביבה נעמן היא אימא שלי, ומי שהגה את החיבור בינה לבין הקרן הוא יאיר ויטמן – בני, איש תנועת הנוער העובד והלומד, העושה לילות כימים לטיפוחה של חברה צודקת וטובה יותר בישראל.

הפוסט הזה מוקדש לדברים המרגשים שנשא יאיר בפתיחת התערוכה:

מזה כ-20 שנה מוציאות תנועות הנוער הציוניות במדינת ישראל מסעות של בני נוער לפולין. במסעות ובמשלחות מתוודעים בני הנוער אל התהום האפלה אליה הגיע המין האנושי לפני 70 שנה: תהום של שנאה וגזענות, של אנטישמיות ומלחמה כוללת של מלחמת הישרדות ברדיפה, ברעב ובמחלות.

אך הם פוגשים גם דבר נוסף: הם מתוודעים אל המרד, אל היכולת להסתכל על המציאות נכוחה ולומר “עד כאן!”, הם נחשפים אל אבות אבותיהם, חברי תנועות הנוער שפעלו בשטחי הכיבוש של גרמניה הנאצית ועודדו את המרד, את לימוד העברית, את העזרה ההדדית ואת השמירה על צלם-אנוש גם בקשה שבשעות.

היכרות זו, למידה זו, מיתרגמות עם שובם של הנערות והנערים ארצה, לבחירה לקחת אחריות על סביבתם, על החברה בה הם חיים, על היישוב בו הם גרים.

חוש הביקורתיות אותו ספגו ופיתחו אומר להם כי גם כיום, במדינת ישראל בשנת 2011 יש עוולות רבות ואי-צדק גדול: אנשים נמקים ברעב או גוועים בהיעדר כסף לתרופות, אנשים דוקרים זה את זה על דברי שטות, השנאה אל הזר והשונה פושה בנו כאילו לא לפני 70 שנה היינו אנחנו אלה שאליהם הופנתה השנאה.

בפעילותם לשינוי חברתי במסגרת התנועות השונות מצליחים הנערות והנערים להביא לידי מימוש אמיתי ולא שטחי של הסיסמא עליה גדלנו כולנו “לעולם לא עוד”.

בשנים האחרונות, במקביל להתייקרות המסע עצמו, מצליחות התנועות להגיע ליותר ויותר בני נוער משולי החברה: אל ילדי העולים, אל תושבי הפריפריה, אל בניהם ובנותיהם של אנשים קשי יום אשר במשכורתם, אם בכלל קיימת, לא יוכלו לדמיין מימון מסע שכזה.

מתוך אמונה כי חווית המסע לא יכולה להיות נחלתם הבלעדית של אלה אשר ידם משגת הקמנו לפני 4 שנים את “קרן הנצח לסבסוד מסעות תנועות הנוער הציוניות לפולין”. הקרן מחלקת מדי שנה מלגות לחניכי התנועות השונות ואנו מקווים כי התרחבותה תוכל לאפשר לעוד ועוד בני נוער לצאת אל המסע ולבחור עם שובם להיות נדבך משמעותי בשינוי החברתי אשר מחוללות התנועות.

עונג וכבוד גדול הם לי להשוויץ כאן הערב בסבתא שלי, האמנית אביבה נעמן, אשר למרות המחלוקות הרבות בינינו, שותפה להרבה מן הביקורת שלי על שקורה פה, ושנרתמה בשמחה ובאהבה גדולה לארגון הערב הזה.

סבתא שלי יוצרת כבר 20 שנה בכישרון גדול את אשר על ליבה: פורטרטים ונופים, דמויות תנ”כיות ופרקים מההיסטוריה של ארץ ישראל. לאורך השנים זכתה בפרסים רבים, מדליות, גביעים והוקרה. כתבות על יצירותיה התפרסמו בעיתוני ארצות רבות בעולם והביאו גאווה לכולנו.

לפני 6 שנים עברה להתגורר בבית הדיור המוגן ה”פאלאס” והחלה להעביר חוג ציור לדיירי הבית, תוך שהיא ממשיכה ליצור ללא הרף ומתפתחת בתחום הפיסול. בשנים האחרונות היא מקדישה את זמנה ורווחים ממכירת יצירותיה לקידום ארגונים ועמותות הקרובים לליבה.

על כל אלה ועל עוד רבות אני אומר כאן הערב: סבתא, תודה!

לכם שבאתם – נתונה תודתנו. קרן הנצח מיועדת להיות קרן עממית הנשענת על ציבור רחב אשר ליבו ער לחשיבות הנושא ובוחר לקחת חלק בהמשכת המפעל באמצעות תרומה סמלית קבועה. אני מתכבד להזמין את היושבים כאן הערב להירתם למאמץ החשוב ואני מודה לכם מאוד.

עד כאן יאיר, ועתה כמה מילים מסכמות ממני:

כן, אני מאוד גאה ביאיר בני. כן, התרגשתי עד דמעות למשמע דבריו, וכמוני – רבים מן הנוכחים במעמד פתיחת התערוכה. כן, אני מאמינה שדבריו נגעו גם בליבותיכם והרעידו מיתרים של גאווה והזדהות גם בתוככם.

וכן, אני קוראת לכם להצטרף אל ידידי קרן הנצח, ולתרום ולו מעט – כדי לשנות את פניה של החברה בישראל – הרבה:

לתרומה ישירות מהאינטרנט –  היכנסו לאתר הקרן: http://www.kerenhanezach.org/, רדו לתחתית העמוד והקליקו על הכפתור הצהוב “תרום“.
לתרומה טלפונית – התקשרו לחגית, המרכזת את הקרן, בטל: 0546-735212. 

אודות עידית נעמן

עידית נעמן עוזרת לעצמאים שכותבים וכותבים ולא רואים תוצאות, להקים תשתית תוכן שיווקית מושלמת במהירות ובליווי צמוד, במטרה ליצור חשיפה אפקטיבית ברשת שתוביל אליהם את הלקוחות הנכונים ותאפשר להם להגדיל משמעותית את ההכנסות.

לגישה בחינם למיני קורס "שיווק בחיוך" שיגלה לכם מה באמת מניע את השיווק הדיגיטלי ואיך לתכנן צעד-אחר-צעד את תשתית התוכן השיווקית של העסק - לוחצים עכשיו על הקישור "מתחילים לעשות שיווק בחיוך".

2 תגובות

  1. מרב כץ הגב

    כל הכבוד ליאיר ולאמא שלך. מרגש מאוד!!
    ובכלל איזה גנים מדהימים רצים לכם בעורקים….

  2. עידית נעמן הגב

    תודה!!! גם אני גאה בהם מאוד!

השארת תגובה