ניהול תוכן: מה הלוגו שלכם באמת אומר עליכם (ואיך זה קשור לתוכן שיווקי)

מומחי עיצוב ומיתוג יגידו שאין תחליף ללוגו טוב, המייצג את ערכי העסק. מומחי תוכן ושיווק יגידו, שלוגו טוב הוא מותרות ושאין תחליף למסר שיווקי ברור ובונה קשר. על הקשר שבין עיצוב חזותי ומסרים מילוליים, ולמה זה כל כך חשוב לעסק שלכם – בכתבה שלפנינו. מזמינה אתכם לפרגן בלייק, להגיב וכמובן לשתף.

השבוע ישבתי עם חברה, שהחליטה למתג מחדש את העסק שלה והתלבטה בנושא הלוגו. לוגואים משתייכים למשפחת המיתוג החזותי של העסק. האם כל עסק צריך לוגו? תלוי את מי שואלים. מומחי עיצוב ומיתוג יגידו שכאשר הוא מותאם היטב לרוח העסק ומשדר את המסרים המובילים שלו, אין בכלל ספק כלל שלוגו הוא שחקן חיזוק משמעותי לבניית ערכים חשובים כמו נוכחות, זהות, זכירות ובניית קשר מלא יותר עם הלקוחות.

כמי שבאה מעולם התוכן, אני מודה ומתוודה שבעיניי, הרפרטואר החזותי פחות קריטי, כי בסופו של יום ומול תקציב נתון ומוגבל, אני אעדיף לתת את רשות הדיבור קודם כל למילים הכתובות – שחור על גבי דף או פונטים על גבי צג… ולהשאיר את הלוגו לקו השני של השיווק…

אם לוגו – אז לוגו ייחודי ומקצועי בלבד.
דבר אחד בטוח: אם אתם מחליטים לעשות לוגו, חשוב להקדיש לעניין מחשבה מעמיקה ובשום אופן לא להתפשר על כל מיני תכנות חינמיות (או חינמיות ברמת ההתנסות הראשונית), שמציעות מגוון רחב ואטרקטיבי לכאורה של סמלים, עיצובים ושילובי צבע וקו, שאין מאחוריהם יותר מדי קשר לערכי המותג שלכם.

לוגו טוב הוא הרבה יותר מאוסף חינני של צבעים וצורות. הוא הייצוג הראשון שלכם שהלקוח הפוטנציאלי שלכם יפגוש באתר, בכרטיס הביקור או בפלייר שלכם, קודם שיקרא את מה שבחרתם להגיד על העסק שלכם במילים.

האם הוא מעביר פתיחות או סגירות? האם הוא משדר רוח חיובית או עוינות? האם הוא עכשווי או מיושן? ובעיקר, האם הוא ייחודי לכם והאם יש בו מסרים נוספים שאולי לא נראים במבט ראשון, אבל מספרים את הסיפור שלכם בדרך מיוחדת ומעודדת מעורבות וקשר?

לוגו טוב משתמש במה שיש ובמה שמסתתר.
הבוקר, בעודי משלימה ומשפצרת את הפוסט השבועי, נחת לי במייל מקבץ מרהיב של לוגואים, עם הזמנה להביט בהם מקרוב, כדי לגלות דברים שלא רואים במבט רגיל… אחרי שעברתי על כולם ונהניתי הנאה מרובה, החלטתי להזמין גם אתכם לסיור לוגואים קצר שמוסר השכל בסופו, כרגיל….

 Fedex.
חברת המשלוחים הבינלאומית. תנו עוד מבט: האם אתם רואים את החץ בין ה- E וה- X.

Tostitos
מותג הנאצ’וס של פריטו-ליי. תנו עוד מבט: האם אתם רואים את שני הסועדים בשתי אותיות ה- T, שאוחזים בחתיכת טורטייה מעל צלחת של רוטב סלסה חריף?

ניהול תוכן: זה לא הלוגו. זה המסר השיווקי

Le Tour de France
מירוץ האופניים הנודע. תנו עוד מבט: האם אתם רואים את רוכב האופניים המגולם באות R הרכון מעל הגלגל הצהוב, כאשר האות O היא הגלגל השני של האופניים לרגליו?

ניהול תוכן: מצאו את הלוגו מסתתר בתוך התוכן השיווקי


Amazon.com.
האתר שהחל את דרכו בממכר ספרים והפך לקונגלומרט צרכנות אייקוני ברשת. תנו עוד מבט: האם אתם רואים את החץ, המעביר את המסר שפה תמצאו ה-כ-ל, מ-A ועד Z?

ניהול תוכן: לשים את המסר בין השורות ולא רק במילים

Hershey’s kisses.
אתר השוקולד האמריקני, שבנה את המוניטין שלו על “נשיקות” – חרוטי שוקולד עטופים בנייר כסף. תנו עוד מבט: האם אתם רואים את הנשיקה השוכבת על הצד, בין ה- K  וה-I?

ניהול תוכן: מה הלוגו שלך אומר עליך באמת?

Baskin Robbins.
מותג הגלידות הוותיק, שהתגאה ב- 31 טעמים בימים שבהם הכיר העולם רק שוקולד-וניל… תנו עוד מבט: האם אתם רואים את המספר 31 המסתתר בין ה-B וה-R?

ניהול תוכן: לוגו מתוכנן היטב מעביר מסר שיווקי מדויק

Northwest Airlines.

בחברת התעופה האמריקנית, בחרו בלוגו המדמה מצפן. תנו עוד מבט: האם תוכלו לומר לאיזה כיוון מצביע המשולש הקטן הנמצא בסמוך לאות N?

ניהול תוכן: מה שחשוב באמת סמוי מן העין

גן החיות של פיטסבורג.
לכאורה, עץ עתיר שורשים ורחב צמרת. האמנם? תנו עוד מבט: האם אתם רואים את הגורילה משמאל ואת הלביאה מימין?

ניהול תוכן: מסר שיווקי טוב רומז. לא צועק.

אנדי? אנדי! מי זה בכלל אנדי?
מאחורי מקבץ הלוגואים הפוקח עיניים עומד אחד, אנדי, החתום על המייל. אנחנו לא מכירים. אנחנו לא מכירים כי אנדי לא טרח למתג את המייל שלו, שעושה קילומטראז’ ויראלי רציני ביותר, בלי להעניק לו ולו נקודת זכות שיווקית אחת.

עשיתם ולא שיווקתם – כאילו לא עשיתם
עצתי לכם: קחו מאנדי לא רק את ההצצה המרתקת לעולם הנסתר של לוגואים מוכרים, אלא ובעיקר את התובנה השיווקית: עשיתם ולא שיווקתם – כאילו לא עשיתם. התוכן הוא ללא כל ספק המלך. אבל אם לא תקדישו מחשבה למיתוג – הוא יהיה מעניין יותר או פחות, שימושי יותר או פחות, ויראלי יותר או פחות… אבל הוא לא ישרת אתכם.

שולחים מייל? הקפידו למתג אותו בהתאם למיתוג המוביל את העסק שלכם, ובעיקר: ודאו שהחתימה שלכם מכילה את כל פרטי ההתקשרות עם העסק שלכם. שלבו בה קישורים לאתר, לדף הפייסבוק ולהרשמה לסדרת טיפים שתאפשר לקוראים להתרשם מהמומחיות שלכם ולשמור אתכם על קשר לאורך זמן.

כותבים מאמר? הקפידו להוסיף בסופו שניים-שלושה משפטים שמציגים אתכם ואת הערך שיש לכם להציע לקוראים. אני קוראת לזה “תיבת התהודה” כי זה בדיוק מה שהיא עושה: מהדהדת את המקצועיות שלכם ברשת ומאפשרת ליותר קוראים להתרשם מהיכולות שלכם ולהתעניין בשירותים או במוצרים שלכם.

והלוגו? אם יש לכם לוגו – חשוב לשלב אותו בכל נוכחות עסקית. ואם אין לכם לוגו – לא קרה דבר… לוגו טוב כרוך בעלות כספית גבוהה. לא כל עסק בראשית דרכו יכול להרשות לעצמו לוגו מעוצב ואיכותי, ולעתים, עדיין לא התגבשתם די בכיוונים ובמאפיינים של העסק החדש שלכם… תנו למילים לעשות בשבילכם את העבודה. גם זו איננה תמיד משימה פשוטה, אבל היא נתונה בידיים שלכם, היא מובנת הרבה יותר והיא ניתנת לשינוי בקלות…

קחו לכם כמה דקות וכתבו את תיבת התהודה שלכם. רוצים לשמוע מה דעתי? העלו את תיבת התהודה שכתבתם בתגובות. מבטיחה להאיר…

עכשיו תורכם. חלקתי אתכם את מחשבותיי ועכשיו אשמח לשמוע את מחשבותיכם. האם הנקודות שהעליתי נראות לכם? האם יש לכם לוגואים מדליקים נוספים לחלוק עם הקוראים? קדימה! הרצפה כולה שלכם… 

אודות עידית נעמן

עידית נעמן עוזרת לעצמאים שכותבים וכותבים ולא רואים תוצאות, להקים תשתית תוכן שיווקית מושלמת במהירות ובליווי צמוד, במטרה ליצור חשיפה אפקטיבית ברשת שתוביל אליהם את הלקוחות הנכונים ותאפשר להם להגדיל משמעותית את ההכנסות.

לגישה בחינם למיני קורס "שיווק בחיוך" שיגלה לכם מה באמת מניע את השיווק הדיגיטלי ואיך לתכנן צעד-אחר-צעד את תשתית התוכן השיווקית של העסק - לוחצים עכשיו על הקישור "מתחילים לעשות שיווק בחיוך".

11 תגובות

 1. אריאלה הגב

  היי עידית יקירה,
  מאמר שמציג זווית ראייה מעניינת וחשובה. כל הכבוד! אין ספק שאת פותחת צוהר להתבוננות מעמיקה ויצירתית יותר כדי לראות את הלוגו כמייצג ומבטא את העסק בדרך חכמה ומתוחכמת הממתגת את העסק בצורה הטובה ביותר.
  יישר כוח!
  אריאלה.

  • עידית נעמן הגב

   אריאלה יקרה, תודה. כמה טוב לשמוע ממך. לוגו חכם הוא באמת כלי חכם מאוד. הבעיה, שרבים מדי לוקחים את הלוגו כייצוג גראפי נטו… כך או כך, למילים הנכונות יש כוח לומר כל מה שלוגו אומר, ויותר…

 2. תמי הגב

  מאמר מצוין, ומרענן להסתכל על הלוגואים המוכרים האלה באור חדש.

  • עידית נעמן הגב

   תודה, תמי. כדי להשלים את חווית ההנאה, את מוזמנת להיכנס לאתר שמציע לוגואים חינמיים ולחדד לעצמך את ההבדל, בין לוגו שהוא יצירה גרפית נטולת מחשבה, לבין לוגו שהוא יצירה שיווקית ומיתוגית
   שנועדה לשרת לקוח ספציפי. פשוט שמים וארץ!

 3. חן נירן הגב

  היי עידית
  כיף לראות את סימני הלוגו עם המשמעות הכפולה במאמרך – שמזכיר לי את האפשרות להכניס משמעויות כפולות בטקסטים וכותרות. ככתוב ב-“איך להשתמש במשחקי מילים ומשמעות כפולה” בניוזלטר שפרסמתי לפני כמה חודשים.
  ורק לוודא שהבנתי, במלים “תיבת תהודה” את מתכוונת למשל למלבן אצלך בתחתית
  המאמר שנפתח במילים: עידית נעמן
  עידית נעמן – עיתונאית, בלוגרית ומייסדת… ?

  חן נירן
  קופירייטר למקרים קשים

  • עידית נעמן הגב

   הי חן ותודה על התגובה. את מאמריך אני נהנית מאוד לקרוא ואני ממליצה לכל קוראי הבלוג שלי להיכנס אליך לאתר, לקרוא, ללמוד וליהנות, כמוני. כן, הריבוע בתחתית כל פוסט הוא תיבת תהודה. כך גם התיבה החותמת באתר “מאמרים” ולמען האמת, בכל נוכחות תוכן שלי בכל רחבי הרשת.

 4. מנשה אברמוב הגב

  אני מרגיש מעט נבוך מהעובדה שנחשפתי כמעט לכל מותג שציינת במאמר ואף פעם לא שמתי לב לרמזמסר מאחוריו.

  אם יש לך דוגמא למותג ישראלי, או אפילו עבודה אחרונה שלך או של שותפייך ארצה לראותלהכיר אותה

  • עידית נעמן הגב

   תודה מנשה על התגובה. כפי שכתבתי במאמר, קיבלתי את האוסף הזה מאחד בשם אנדי. חשבתי שיעניין את הקוראים (ולא טעיתי). אני עצמי פחות מתמקדת בעניין המיתוג והלוגואים, ולכן אני מזמינה אותך לתור את הארץ ולהביא לכולנו את הממצאים.

 5. ליאת נוי הגב

  יופי של דוגמאות ואהבתי את השורה התחתונה!

  • עידית נעמן הגב

   ליאת יקירתי, תודה רבה. כמו שאני מלמדת בכיתה, המיתוג שלנו הוא שהופך את התוכן שלנו הנשלח במייל לפרסומת. האיכות של התוכן – היא שמקנה לנו את הזכות לשלוח אותו ולהגיע אל הקוראים.

השארת תגובה