ניהול תוכן: 5 טיפים שייתנו לעסק שלך תנופה שיווקית עם תוכן (וגם 2 כלים חינמיים שימושיים)

מקבץ חגי האביב ממלא את כולנו בחדוות משפחה וטיולים, אבל עבור העסק שלנו זוהי תקופה מגומגמת של ימי עבודה מקוצרים, נוכחות חלקית של עובדים וקושי אמיתי לשמור על רצף של נוכחות שיווקית, אוזן קשבת ומענה אפקטיבי בזירות התוכן. השבוע, אחרי שגם יום העצמאות בא וחלף, אפשר ליישר קו ולחזור לשגרה מבורכת של עשייה והתקדמות. למתקשים להיפרד מאווירת הקרנבל – הנה חמישה טיפים קלים ופשוטים, שייתנו לעסק תנופה שיווקית, שיעזרו גם לך להתאפס ולהשתלב בחזרה במסלול, בדרך להשגת היעדים והמטרות העסקיות. אני מזמינה אותך לקרוא, להגיב ולשתף.

טיפ מס’ 1: מומלץ לתכנן את התוכן קדימה
הרבה מדי בעלי עסקים שמנסים ליישם אסטרטגיה של שיווק בתוכן (Content Marketing) עובדים בשיטת “הדקה ה-90” ומנסים לשלוף נושאים מהמותן, רגע לפני הזמן המיועד לפרסום. כמו שכל קאובוי מתחיל יודע, שליפות זה עסק שקשה מאוד לבנות עליו לאורך זמן. אני מעדיפה תכנון מסודר, שלוקח בחשבון פרמטרים אסטרטגיים, כמו: יעדים עסקיים מוגדרים, הגדרה  ברורה של קהלי מטרה, זירות תוכן לשיתוף והפצה. תאריכי יעד ועוד. ורצוי מאוד, שהכל יוגדר מבעוד מועד, כך שכל תהליך הכתיבה יתבצע בהתאם לתכנית המוגדרת.

תכנון תוכן יעיל בעזרת מפת חשיבה
אחד הכלים היעילים ביותר לבניית תכנית תוכן בקלות הוא מפת חשיבה – ידנית או ממוחשבת. היתרון הגדול של מפת חשיבה הוא, שהיא מאפשרת לנו לזרוק רעיונות ולהעלות נושאים בצורה שאיננה היררכית. ביטול ההיררכיה, כפי שהיא באה לידי ביטוי, למשל, ביצירת רשימות, מאפשר למחשבה שלנו להתפרע באופן אסוציאטיבי ולשלוף לנו מהראש הרבה יותר מידע, הרבה יותר יעיל. אני משתמשת בתכנת freemind.com שהיא תכנה חינמית, מאוד קלה ללמידה ומאוד אינטואיטיבית לשימוש.

טיפ מס’ 2: מומלץ להשתמש בתכנת אנליטיקס
אם האתר שלך עדיין איננו מחובר לגוגל אנליטיקס – אני ממליצה לך למצוא כמה דקות בין מטלות היום, ולבצע את החיבור. כלי האנליטיקס של גוגל הוא כלי חינמי, קל לשימוש ומלא יכולות כרימון.

למען הגילוי הנאות, ממש בימים אלה אני משתתפת בקורס מקיף שבו אני לומדת להכיר לעומק את היכולות המדהימות (וגם את היכולות הפחות מוצלחות) של התכנה, ויש לי רק דבר אחד להגיד לך: גוגל אנליטיקס הוא כלי חובה לכל מי שעושה שימוש עסקי במרחב הדיגיטלי. נקודה.

אנליטיקס על קצה המזלג
אחד היתרונות הגדולים של גוגל אנליטיקס הוא בכך שהוא מאפשר לנו לראות מי הפוסטים/המאמרים הנקראים ביותר באתר/בבלוג שלנו, ולהתאים את תכנית התוכן שלנו ל”טעם הקהל” בצורה המיטבית.

טיפ מס’ 3: מומלץ להקצות זמן מתוכנן ליצירת תוכן
תוכן, ממש כמו כסף, לא צומח על העצים. כדי להגיע לתוכן נכון שעושה את העבודה הנכונה – חשוב מאוד להקצות זמן לחשיבה, תכנון ויצירה של תוכן.

כמי שנותנת שירותי תוכן לעסקים, ובה בעת גם אמורה לשווק את העסק שלי באמצעות תוכן, אני משתדלת לשמור על חלוקה סימטרית של זמן, שלוקחת בחשבון את צורכי הלקוחות ואת צורכי העסק.

זמן תוכן מתוכנן – מה זה אומר?
בגדול, שמחציתו הראשונה של היום – מוקדשת ללקוחות, ומחציתו השנייה – לשיווק העסק. את זמן הכתיבה שלי אני מתזמנת לשעות הבוקר המוקדמות, כשכולם ישנים, והראש נקי וטרי אחרי שנת הלילה. אחרי הרבה ניסיונות למדתי, ששעה כזאת של בוקר שקולה כנגד כמה וכמה שעות מרוחות ומקוטעות של אחר צהרים (ובוודאי כנגד שעות הלילה הקטנות וטרוטות העיניים), תוך תמרון בלתי פוסק בין זוללי זמן, עומס מחשבתי ועייפות מצטברת.   

איך לנצל את זמן הכתיבה בצורה טובה?
או.קי. שמנו שעון מעורר, קמנו, פתחנו את המחשב. מה עכשיו? עכשיו אני מחזירה אותך לטיפ הראשון: סוף מעשה בתכנון תחילה. היתרון הגדול של תכנון התוכן הוא ביצירת מתווה של נושאים, שהתוכן שלך צריך לתת להם גב של עניין, ערך ורלבנטיות לקהל המטרה.

הנה שלושה כיווני מחשבה מהירים לרעיונות שבהם ניתן להיעזר כדי למלא את הנושאים בתוכן מושך:

 • אקטואליה – איך באפשרותך לחבר בין חדשות היום לבין היעדים של העסק שלך (בז’רגון השיווקי קוראים לזה מחטף חדשות)
 • סוף ציטוט – איך באפשרותך לתפוס טרמפ על ציטוט של מנהיג או יצירה ידועה, כדי להמשיך אותה לתוכן שיווקי מבוסס יעדים
 • שאלות – איך באפשרותך להשתמש בשאלות של לקוחות כדי לבנות תוכן שמסייע ופותר בעיות גם ללקוחות אחרים וללקוחות פוטנציאליים

טיפ מס’ 4: מומלץ לבנות תכנית למיחזור תוכן
כמה שלא נייעל ונפשט את תהליך יצירת התוכן, עדיין תידרש מאתנו הקצאת זמן, משאבים ועבודה. כדי לייעל את ההשקעה שכבר השקענו, כדאי מאוד למחזר את התוכן לעוד ועוד צורות חשיפה, פלטפורמות ופורמטים. למשל: כתבת 5 טיפים קצרים לפייסבוק?

 • ניתן לצרף אותם ביחד, לפוסט לבלוג
 • ניתן להפוך אותם למצגת קצרה ולהעלות לסלייד-שר
 • ניתן לקצר אותם ולהפוך אותם למ”מים (כיתוב על גבי תמונות)

לפני כמה שנים כתבתי מדריך בזק למחזור תוכן. אם עדיין לא הורדת אותו – אני מזמינה אותך להירשם, להוריד, לקרוא וליישם.

טיפ מס’ 5: מומלץ להיעזר מעת לעת בכותבי צללים
כמו שכתבתי, תוכן טוב צריך לדעת לכתוב, ולפעמים הדבר הכי נכון לעשות הוא להבין שכדאי לכל אחד מאתנו לרכז מאמצים ולהתמקד בדברים שבהם אנחנו הכי טובים, ואילו את השאר – לתת לאחרים לעשות בשבילנו.

כשזה מגיע לטכנולוגיה, למשל, אני מיד מרימה טלפון לצוות הטכני שלי. האם אני יכולה ללמוד להסתדר בעצמי? אני מניחה שכן, אבל בזמן שייקח לי ללמוד, להתנסות, לטעות וחוזר חלילה, עד שאצליח – אני מעדיפה לשכור את שירותיהם של מומחים, ולנצל את הזמן ואת האנרגיות שלי, כדי לעשות את מה שאני עושה הכי טוב: תוכן שיווקי וניהול תוכן.

מה זה אומר מבחינתך, לכתוב?
אם כתיבה היא לא כוס התה שלך, אין לך שום צורך להתייסר עם משהו שקשה לך או לא מסב לך הנאה. מה כדאי לך לקחת על עצמך? רק מה שמרגיש לך נכון, קל וזורם.

 • תכנון, שיווק, הפצה… אם זמנך בידך – כל הכלים שם. בעזרת הדרכה מקצועית נכונה, באפשרותך לבצע את המשימות הללו ביעילות רבה
 • גם הכתיבה ויצירת התוכן השיווקי יכולה להיעשות על ידיך, בעזרת הדרכה מקצועית צמודה. מתאים? נהדר! לא מתאים? כל שעליך לעשות הוא למצוא כותב צללים מיומן בטכניקות של תוכן שיווקי ושל כתיבה שיווקית, שיסייע לך במלאכת הכתיבה, בהתאם לתכנון הבסיסי שלך.

מדריך לתכנון תוכן אסטרטגי חודשי
ושוב אנחנו חוזרים לטיפ הראשון ולחשיבות הרבה של תכנון תוכן. אבל אל דאגה. לפני למעלה משנה כתבתי מדריך לתכנון תוכן אסטרטגי חודשי, במטרה לסייע לבעלי עסקים לבנות תכנית תוכן חודשית בצורה יעילה ומתוכננת בהתאם ליעדים העסקיים.

אם עדיין לא הורדת את המדריך – באמת הגיע הזמן. הוא חינמי, קל ליישום ופשוט לביצוע, ואין לי ספק כי יסייע לך לצאת מאווירת הקרנבל של חגי האביב, להתאפס על משימות התוכן השיווקי שלך, ולמנף את הידע המקצועי שלך לנוכחות תוכן אפקטיבית ומושכת לקוחות.

עד כאן אני. עכשיו תורך. חלקתי אתכם חמישה טיפים פשוטים שייתנו לעסק שלכם תנופה שיווקית ברשת. מה דעתך? האם ברצונך להוסיף עוד טיפ, מניסיונך? להאיר? להגיב? להביע דעה שונה? הבמה שלך! בהצלחה!

אודות עידית נעמן

עידית נעמן עוזרת לעצמאים שכותבים וכותבים ולא רואים תוצאות, להקים תשתית תוכן שיווקית מושלמת במהירות ובליווי צמוד, במטרה ליצור חשיפה אפקטיבית ברשת שתוביל אליהם את הלקוחות הנכונים ותאפשר להם להגדיל משמעותית את ההכנסות.

לגישה בחינם למיני קורס "שיווק בחיוך" שיגלה לכם מה באמת מניע את השיווק הדיגיטלי ואיך לתכנן צעד-אחר-צעד את תשתית התוכן השיווקית של העסק - לוחצים עכשיו על הקישור "מתחילים לעשות שיווק בחיוך".

13 תגובות

 1. מנשה אברמוב הגב

  הנה טיפ נוסף בעניין סיעור המוחות והרעיונות לתכנים: בהרבה אתרים ישנו מנוע חיפוש פנימי, שבו אפשר להיעזר, לרוב כאשר הוא מובנה במערכת תוכן. בחלק מהמקרים אפשר למזג אותו עם כלי הניתור באתר(לדוגמא אנליטיקס) ובכך תזכו במידע נהדר אודות הגולשים שלכם: מה הם מחפשים, על מה הם ירצו לקרוא, איזה תכנים דורשים הרחבה ואיזה שאלות הגולשים מריצים בחיפוש.
  כמו כן גם תרוויחו מידע מעט רחב יותר אודות חווית הגולשים, שכן תכנים שמופיעים הרבה בחיפוש לעתים פשוט לא מובלטים מספיק טוב בתפריטי הניווט באתר.

 2. דני וקסלר הגב

  כרגיל טיפ מאד מועיל לפילוח הלקוחות אליהם אנו מתכוונים לפנות עם התוכן השיווקי שלנו … שמחתי גם לשתף בדף העסק שלי בפייס ובגוגל פלוס , תודה

  • עידית נעמן הגב

   תודה, דני. כידוע, תוכן שיווקי מביא תנועה ותנועה ממוקדת תוכן – מביאה לקוחות. אין ספק ששיתופי פעולה בין קולגות – מרחיבים את מעגל התנועה ומגדילים את פוטנציאל השיווק של התוכן. תודה גדולה על השיתוף!

 3. שרי גל הגב

  הורדתי את המדריך והתרשמתי. הדרכה ממוקדת, צעד אחר צעד. עומדת להצטייד בזה ביציאה שלי לדרך הכתיבה !

  • עידית נעמן הגב

   תודה לך שרי. בהכירי את יכולותיך, הדרכה ממוקדת, צעד אחר צעד, מתארת היטב גם את עשייתך בתחום החשוב של תמיכה בגיל השלישי – הגיל הפנימי. בהצלחה!

 4. הכנת תוכנית עסקית הגב

  מאמר נהדר, טיפים מעולים באמת!

  השאלה שלי היא כזאת: אני לא טוב בלשון המעטה בכתיבת תוכן, כיצד ניתן להשתפר בדבר זה?

  תודה מראש,
  שלומי.

  • עידית נעמן הגב

   שלומי היקר, תודה. מכיר את הביטוי practice makes perfect? אנחנו חיים בעולם מפוצח, שבו הכל זה טכניקות. אבל בטכניקה כמו בטכניקה, אפשר ללמד כללים ולתת כלים. הרבה יותר קשה, אולי בלתי אפשרי, להנחיל שאר רוח וגאונות. למזלך, כדי לכתוב תוכן שיווקי בעל ערך, אתה לא צריך להיות טולסטוי, אלא להכיר היטב מה יש לך להציע, מי קהל המטרה ולחבר בין השניים על ידי תוכן רלבנטי. בשביל זה – יש תבניות תוכן, יש כםפי שהקדמתי וכתבתי, טכניקות סדורות, ויש צורך ללמוד ולהתאמן. בהצלחה!

 5. יהושע סדן הגב

  תודה.
  קיבלתי על הראש ויחד עם זה אני אומר תודה.
  שמתי לב שהמאמרים שאני מפיץ לתפוצה אינם מניבים תגובות.
  מאמר אחרון “הקלות הבלתי נסבלת של הפרת חובה חקוקה” היה אמור לסחוף תגובות הזדהות, ונדהמתי.
  בניגוד לעבר, אף אחד מ 600 האנשים שקראו את המאמר לא הגיב!
  מעכשיו אני מפסיק להרצות ומתחיל לספר סיפורים.

השארת תגובה