תוכן שיווקי: מה הדבר האחד הכי חשוב להצלחת העסק שלך?

תוכן שיווקי: מה הדבר האחד הכי חשוב להצלחת העסק שלך?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

זה היה מתישהו בשנות ה- 90 של המאה שעברה. יצאתי להונגריה עם משלחת של עיתונאים כדי לסקר את פסטיבל האביב המקסים של בודפשט, המתקיים מדי שנה בשנה בחודש מארס. לקחו אותנו לאופרה. אירחו אותנו במסעדות יוקרתיות. עשו הכל כדי שנהנה ונכתוב כתבות שיביאו להונגריה תיירים ודולרים. רק על דבר אחד לא חשבו… וזה הסיפור שלי לחג ט”ו בשבט.

האמת היא שהתאהבתי בבודפשט כבר כמה שנים קודם לכן, כשהגעתי אליה לראשונה ב- 1989 למסע שורשים. בודפשט של שלהי שנות ה- 80′ הייתה סוג של יפהפייה מתעוררת, שרק החלה לגלות את מנעמי המערב.

אם רצית לבקר בכלבו הקומוניסטי – היה עליך להצטייד בסלסלה, בין אם התכוונת לקנות דבר-מה (מהמדפים הריקים…) ובין אם רק רצית לראות איך נראית צרכנות קומוניסטית מקרוב (מדפים ריקים…) ומה אין לחנות להציע. למה? אלה היו החוקים, והשומר בכניסה היה מאוד נסער (בהונגרית) כשניסינו לכופף את החוקים, מבלי דעת.

אם בכל זאת מצאת משהו לקנות – נארזה הסחורה בנייר עיתון לא מודפס, שקופל כמו פיסות הנייר שפעם היו נותנים בהן גרעינים שחורים לפיצוח, או אבקת זעתר לבייגלה עם שומשום בשער שכם…

והאוכל? האוכל היה כבד ושמנוני, והתבסס בעיקר על בשרים עתירי שומן, רטבים סמיכים והיעדר כמעט מוחלט של ירקות טריים, למעט כרוב כבוש לדורותיו – מ”אל דנטה” ועד שנייה לפני ריקבון מוחלט…

כשהגענו לביקור אצל הדודה, בשולי העיר, נחשף בפנינו המזווה הביתי. בתוך ארון גדול וחשוך, עמדו שורות-שורות של עשרות צנצנות מלאות במרקחות פרי וממרחי ירק, עם פתקיות לבנות עליהן נרשמה תכולת הצנצנת בכתב יד. את כולם רקחה הדודה במו ידיה והכינה לימות החורף ולימות האביב, ובעיקר – לימות המחסור. על פירות וירקות טריים לא היה מה לדבר. לא בבית, לא במסעדות ולא בחנויות.

בחזרה לבודפשט, בחזרה לאוכל ההונגרי
כמה שנים לאחר מכן חזרתי לבודפשט כעיתונאית. העיר שינתה את פניה ורבים מקמטי השנים כוסו בצבע טרי ובבניינים משופצים לתפארת. המארחים שלנו יצאו מגדרם להנעים עלינו את הביקור, בסיורים מרתקים בבתי המלחינים ההונגריים הידועים ובערבי אופרה קסומים בבית האופרה המרשים של בודפשט שנבנה בצלמו וברוחו המוזהבת של בית האופרה הווינאי. ואז, בוקר אחד, העלו אותנו על אוטובוס ולקחו אותנו לארוחת צהרים במסעדת תרנגול הזהב שבסנט-אנדרה – עיירת אמנים הנמצאת במרחק כשעה נסיעה צפונית לבודפשט.

תרנגול הזהב. הפתעה על הצלחה
האטרקציה התיירותית של תרנגול הזהב הייתה תפריט המסעדה, שנכתב בכמה עשרות שפות, כולל בעברית. וכך, אחרי שוטטות בסמטאות הציוריות, התיישבנו לשולחן רעבים, והוגשה לנו המנה הראשונה: צלחת לבנה גדולה ועליה, הפלא ופלא, עגבנייה אדומה חתוכה, פלחי מלפפון קורנים בירוק וכמה עלי חסה גדולים ויפים. אבל המראה המלבב היה עוד פחות מוצלח מהטעם… העגבנייה הייתה חמצמצה בדיוק במידה, כאותן עגבניות בלאדי שצומחות בחצרותיהם של בתים חדשים, לאחר שפועלי הבניין – צרכני עגבניות ידועים, עשו את צורכיהם על אדמת אתר הבנייה שהיה שם קודם; המלפפון היה עדין ומתקתק לתפארת; והחסה… הו החסה… התפצחה בין שיניי כמו עוגייה נחשקת – טרייה, עסיסית ומעוררת תאבון. יש לי רק עוד מלה אחת לתאר את עוצמת החוויה הקולינרית שחוויתי באותם רגעים: וואוו. וואוו מוחלט.

המלצרית פנתה לרב המלצרים שפנה לבעלי המסעדה
רגע לפני ששכרון החושים יפוג, העפתי מבט בתפריט (בעברית, זוכרים?) וראיתי שהמנות המתוארות בו נראות עייפות וכבדות בצורה מטרידה למדיי. קראתי איפוא למלצרית, וביקשתי לקבל במקום המנה העיקרית עוד צלחת של ירקות, כמו זאת שזה עתה חיסלתי בהנאה גדולה. היא אמרה “רק רגע” (שזה מה שמלצריות אומרות בדרך כלל כשמפתיעים אותן בבקשה חריגה, מחוץ לתפריט) ונגשה להסתודד עם רב המלצרים, שפנה והסתודד עם בעלי המסעדה, שפנה והזמין בתנועת אצבע את השף, ללחוש משהו על אוזנו. השף הנהן בראשו, נפנה ונבלע במטבח.

ואז הגיעה המנה שביקשתי…
ובינתיים, עמיתיי למשלחת, עיתונאים שנאספו לרגל פסטיבל האביב מכל העולם המשיכו לבלוס את המנות העיקריות, בעוד אני ממתינה בציפייה דרוכה ובבטן מקרקרת לעוד עלי חסה פציחים. הדקות נקפו. חבריי לשולחן כבר סיימו את המנה העיקרית ועברו למנת הקינוח, ומשסיימו את מנת הקינוח, קיבלו כוסית של ליקר “אוניקום”  להסדרת העיכול… ורק אז… כשכולם כבר סיימו את הארוחה ועמדו לקום – הגיעה מנת הירק שלי… צלויה להחריד וחבוטה להפליא, או בקצרה: לא ראויה למאכל אדם…

צ’רדש עגבניה על המוקד
רק אז הבנתי. בקשתי התמימה לתוספת עגבניה, פורשה על ידי המארחים כנסיון בריחה מהתפריט הלא כשר… וכיוון שמנה עיקרית, כמו מנה עיקרית, חייבת להיות מבושלת וחמה – לקחו את הירקות שביקשתי, והקריבו את נעוריהם הפציחים על הפלנצ’ה, לטובת הפרוטוקול הקולינרי המקומי.  איזה בזבוז, יוי אישטנם…

נזכרתי בסיפור הזה כשיצאתי העירה לקנות פירות מיובשים לכבוד ט”ו בשבט…

של מי ראש השנה הזה לעזאזל
כשחושבים על זה, אין הרבה שוני בין העגבניות המתות על הגריל ב”תרנגול הזהב” לבין פיסות התפוח הדלוחות שיובאו, אלוהים יודע מאין, על מנת לחגוג לתפוחי ארצנו יומולדת… או המשמשים, או הדבלים, או הצימוקים… כל אותם פירות מיובשים, יבשים ועבשים, שדורות של עיתונאים זריזים נוהגים למנות את כמות הבקטריות המקננות באריזותיהם ומתריעים מפני סכנות הטחב והלכלוך שהם מזמנים לבריאותנו; כל אלה, היו פתרון של דחק ליהודים שגלו מן הארץ, ונאלצו לחגוג את אביב ארץ אבותיהם על דבלה מאובקת או משמש בלוי מארצות הים. זה מה שהיה…

אבל היום? כשהשווקים עמוסים בפרי טרי, התותים אדומי לחיים ותפוחים מוורידים מכל דוכן – למה להמשיך ולצרוך פירות מתים, עתירי קלוריות ומחיר, שאין כל קשר בינם לבין אילנות הארץ. למה באמת? אולי כי כך נהגנו תמיד. אולי כי ט”ו בשבט התקבע כחג הפירות המיובשים. ואולי סתם, כי זה טעים…

ומה הלקח השיווקי מהסיפור?

  • קודם כל, כשלקוח פונה אליכם עם בקשה חריגה, אל תניחו הנחות. תשאלו מה הסיבה ומה באמת ובדיוק דרוש לו. אם לא תשאלו – בהחלט קיימת האפשרות שלא תדעו, ולא תספקו לו את מה שהוא צריך ו/או רוצה… (ע”ע החסה שהועלתה על המוקד)
  • וזה בדיוק הלקח השני: אנשים לא קונים מה שהם צריכים. הם קונים מה שהם רוצים. והם רוצים מה שהובילו אותם לרצות – בתהליך מודע ועקבי של חינוך (ע”ע פירות ט”ו בשבט), בתחכום של כתיבה שיווקית או בתבונה של תוכן שיווקי.

כשאתם כותבים, חשבו: מה אתם רוצים שהקוראים שלכם יעשו? איפה הם נמצאים בתחילת הדרך, לאן ברצונכם להוביל אותם, ואיך תעשו את זה?

בסדנת תוכן בקלי קלות אנחנו לומדים לזהות במה הקורא / הלקוח הפוטנציאלי שלנו מתעניין, ואיך לחבר את המותג שלנו לתחומי העניין שלו.  ההרשמה מסתיימת ביום ראשון. הירשמו עכשיו.

עכשיו תורכם: איפה ראש השנה לאילנות מוצא אתכם ואיזה תובנות שיווקיות יש לכם מהחג וממנהגיו? הבמה שלכם.

עידית נעמן

עידית נעמן

עידית נעמן מלמדת עסקים לשווק ולהגיע ללקוחות הנכונים בעזרת תוכן. עסקים שאין להם היום תשתית שיווקית און ליין, מפסידים כסף! תכניות הליווי שפיתחתי - יעזרו גם לך להקים במהירות תשתית אוטומטית לשיווק ומכירה, ולטפח עסק משגשג וביטחון כלכלי - בלי לצאת מהבית. לגישה בחינם למיני קורס "שיווק בחיוך" שיגלה לך מה באמת מניע את השיווק הדיגיטלי ואיך לתכנן תשתית שיווקית לעסק, צעד-אחר-צעד - לוחצים עכשיו על הקישור "גם אני רוצה להצליח ולהרוויח".

אז מה חשבת?...

הגעת למקום הנכון!

שלום, עידית כאן. שמחה שהגעת! 

הקמתי את בלוג “דרך התוכן” בשנת 2009, במטרה לחלוק אתך את הידע והניסיון הרחב שצברתי – כעיתונאית, כנלפיסטית וכמנטורית שיווקית.

מזמינה אותך לקרוא, ליישם וכמובן – לשתף!  

פוסטים אחרונים

החתול משה התעורר מבואס. היום הוא יום הולדתו, ואף חבר לא הגיע לברך. “רוצה לחגוג את יום הולדתך? במקום לשבת סתם עצוב – תזמין את השמחה”, מציעה לו רות, חברתו הטובה, ושניהם יוצאים ביחד למסע קסום בעקבות המחשבות והמעשים שמחזירים לחתול משה את החיוך…
כל הפרטים – בלחיצה על הכפתור 

כמו שכבר בוודאי הבנתם, כתיבה היא כוס התה הכי-הכי שלי. תכל’ס, כל החיים…
אבל ברגע שהפכתי לסבתא, חיברתי לכתיבה את כישורי האימון והנלפ שרכשתי בדרך, יחד עם אהבת האיור ששמרתי שנים רבות במגירה והקמתי את 1001books.co.il
הוצאת ספרים שמתמקדת בספרי העצמה ואימון לפעוטות וילדים. 

במקום להמציא בכל פעם את הגלגל ולבזבז זמן יקר על כתיבת מאמר ארוך מדי, מבולבל ולא שיווקי, רכשו עכשיו את קובץ תבניות המאמרים המוכנות שלי, שיעזרו לכם לכתוב מאמרים מקצועיים איכותיים ושיווקיים – בחצי שעה ואפילו פחות. הקובץ כולל הדרכה מעשית ליישום התבניות + הדרכה לשילוב של כתיבה שיווקית.

תבניות לכתיבת מאמרים

שיווק באמצעות תוכן מתבסס על תוכן רלבנטי, שפונה לדמות לקוח ספציפית ונותן לה מענה מותאם. הלקוח הזה הוא לקוח החלומות שלך וכדי להפיק מהתוכן את התוצאות הרצויות – חשוב שתדעי מיהו, מה מאפיין אותו, מה חשוב לו ומה הוא מחפש. כל אלה ועוד – בקורס הדיגיטלי “לקוח החלומות” שיוביל אותך אל הלקוח האידיאלי שלך ב-5 צעדים קצרים וממוקדים.

מיני קורס לקוח החלומות

סדנה דיגיטלית מעשית שבה אני מובילה אותך צעד-אחר-צעד לכתיבת 6 סוגי המאמרים המבוקשים ביותר ברשת – כולל 3 בונוסים מגבירי תוצאות לאיתור מילות המפתח הנכונות, לבניית תמונה מלווה למאמרים ולהפצה אפקטיבית שתזרים למאמרים עוד ועוד קוראים מעוניינים.

מישהו לכתוב איתו

למעבר לקורס החינמי שיגלה לך מה באמת מניע את השיווק הדיגיטלי ואיך תוכלי לתכנן תשתית תוכן שתזרים לעסק שלך לקוחות על אוטומט - מוזמנת למלא את הפרטים.

הפרטים שמסרת שמורים ובטוחים והם ישמשו אותי כדי לחלוק אתך ידע מועיל להצלחתך!

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן