ניהול תוכן: כדי לספר את הסיפור שלך – עליך לדעת מי אתה ומה הסיפור שלך

ניהול תוכן: כדי לספר את הסיפור שלך – עליך לדעת מי אתה ומה הסיפור שלך

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

באליפות אירופה בקראטה, בקרב קבוצתי בין נבחרות בוסניה-הרצגובינה וצרפת, הייתה הרבה אלימות מרוסנת באוויר כשהמתחרה מהקבוצה הצרפתית הניף רגל לאחור לעבר פניו של המתמודד הבוסני, וכל הקהל נעמד על הרגליים בתשואות שאיימו להעיף את תקרת האולם… מה היה כל כך מיוחד בבעיטה של הצרפתי? מה גרם לכל אוהדי הקראטה וחברי 45 המשלחות שנכחו באולם לעמוד על הרגלים ולהריע בקולי קולות? ומה יגרום גם לקוראים שלך לעמוד על הרגליים ולהריע למוצר או לשירות שלך? דע איך לספר את הסיפור שלך, במאמר שלפניך. מזמינה אותך לקרוא, לפרגן בלייק ולשתף עם חברים וקולגות.

עד ל-27 באוקטובר 2010 לא בוצעה מעולם הבעיטה האחורית, שזכתה לכינוי “בעיטת עקרב”. באוקטובר 2010 היה רפאל אגאהייב מאזרבייג’ן אלוף אירופה ואלוף העולם בקראטה, מזה כמה פעמים. אגאהייב נמוך הקומה והמוכשר, הביא לקראטה תרגילים חדשים רבים מעולם הג’ודו והאיגרוף, שהפכו אותו ללוחם בלתי מנוצח, יחידי בדורו (ועם זאת צנוע ונעים הליכות, הנוהג להניף את ידי מתחריו המובסים בתום הקרב, בפרגון יוצא דופן). ואז הגיע מצוהיסה היפני, עם אותה בעיטת עקרב אחורית שאימץ מרפרטואר הטקטיקות של הקונג פו הסיני, לקח את ההובלה, וכמעט (רק כמעט) שניצח את הקרב…

מאז אוקטובר 2010 זרמו לא מעט מים בנהרות אירופה, ומה שהיה אז חידוש מהפכני שלא נראה כמותו (כמו רבים מחידושיו של אגאהייב) נלמד לפרטי פרטיו על ידי דורות של לוחמי קראטה והפך לחלק בלתי נפרד מארסנל הבעיטות של הענף בכל העולם. לבוסנים באליפות אירופה בבודפשט זה עלה במדליית כסף. אגאהייב, לעומת זאת, הוכתר, שוב, כאלוף אירופה במשקל עד 75 ק”ג, למרות שכבר לא הצליח להטיל את יריביו לרצפה, חסרי הגנה ומופתעים, כבעבר…

הכר את האויב ואת עצמך.

בקרב אנשי הקראטה, מצטטים בהקשר זה את הגנרל, הפילוסוף והאסטרטג הסיני סון טסו, שאמר כבר במאה ה-6 לפני הספירה: “הכר את האויב שלך, והכר את עצמך. אפילו תילחם במאה קרבות, לעולם לא תובס. אם אינך מכיר את האויב אבל אתה מכיר את עצמך, סיכוייך לנצח או להפסיד שווים. אם אינך מכיר את האויב שלך ואינך מכיר את עצמך – אין ספק שתובס בכל הקרבות.”

בעולם השיווק באמצעות תוכן, שממנו אני מגיעה לסיפור הזה, אני מעדיפה לחבר בין המודיעין לשיווק, ולפשט (לכאורה, רק לכאורה…) את כל התובנות הרלבנטיות לשלוש שאלות בסיסיות: 

  • מי אנחנו? (“הכר את עצמך”)
  • מי הלקוחות שלנו? (“הכר את האויב שלך”, בלשונו של סון טסו, או “דע מי זקוק לך”, בלשוננו)
  • איפה אנחנו נפגשים? (“סיכוייך לנצח או להפסיד” או בלשוננו “סיכוייך להרוויח או לפספס בגדול))
  • ולסיכום, במילה אחת: אסטרטגיה.

אסטרטגיה. זה כל השיפור.

אסטרטגיה היא הא”ב של כל מהלך מכוון, שמתחיל במחשבה ושואף לתוצאות. זה נכון על היערכות לקרב בקראטה, ממש כשם שזה נכון לגבי כתיבת מאמר שמיועד להניע קוראים לפעולה (ולאו דווקא לצקצק בלשונם בהתפעלות מהגשת הדברים והמבחר המילולי…). במאמר שפרסם לא מזמן, סיפר ג’ו פוליצי, המכונה “הסנדק של השיווק בתוכן”, על מפגשיו עם עסקים וחברות המאמצים את האסטרטגיה של שיווק בתוכן, ועל ההפתעה הגדולה שלו, שוב ושוב, מכך שמרביתם, הגם שהם כותבים וכותבים וכותבים, ואף מגדירים עצמם כ”משווקים באמצעות תוכן”, אינם טורחים (או אינם יודעים) לתכנן את התוכן שלהם באופן אסטרטגי.

מרוב עצים לא רואים את היער
“במשך השנים”, כותב פוליצי, ” דיברתי על שיווק באמצעות תוכן עם אלפי משווקים. פחות מ- 10% מהם טרחו לפתח אסטרטגיית תוכן כתובה, מתוכננת ומתועדת… זוהי הסיבה לכך שהאינטרנט מלא תוכן זבל ברמה ירודה. משווקים ממלאים דפים על גבי דפים, מבלי לעצור כדי לחשוב למה הם כותבים מה שהם כותבים, ומה בעצם עליהם לכתוב ולמה… בניית אסטרטגיית תוכן, ולו הפשוטה והבסיסית ביותר, בשילוב עם חשיבה על דרכי השילוב של אסטרטגיה זו עם יתר מרכיבי התכנית השיווקית של העסק, תוביל כל עסק לעליונות על פני המתחרים, בוודאות. בזמן שכל האחרים ילכו לאיבוד בין העצים מבלי לראות את היער, העסק שלך יילך על השביל, בדרך להצלחה”.  

הצעד הראשון: הכר את עצמך
בעולם הקראטה, נחלקים מהלכי המתחרים לשני סוגים של גישה לקרב, הנגזרים מאופי המתחרה: הראשון, זן נו סן, שפירושו: היוזם ותוקף, ולעומתו, גו נו סן, שפירושו: הממתין, בולם ותוקף. שתי הטקטיקות מעוגנות היטב באסטרטגיית הקרב, המותאמת לכישוריו ולהעדפותיו של כל מתחרה. גם אם לעין הלא מקצועית נראה כאילו הממתין מהסס, וגם אם ניקוד השיפוט אוהב את התוקפים והיוזמים – דבר אינו נעשה בזירה ללא מחשבה תחילה, המבוססת על היכרות מעמיקה שלך עם עצמך. דבר אינו נעשה גם ללא אימון מעמיק וחסר פשרות להשגת שליטה מלאה בכל הצעדים המתוכננים.

זוהי בדיוק הסיבה לכך שלימוד צעדיו המתוכננים היטב של אלוף כמו אגאהייב, מקנה לצעירי הקראטה מיומנויות ויכולת תמרון. אולם דווקא מה שלא ניתן ללמידה וחיקוי, אותה איכות פנימית ייחודית, והחיבור בין מי שאתה לבין הסביבה בה אתה פועל – הם שהשאירו בחיקו את גביע המנצחים.

סוף מעשה במחשבה תחילה
בינינו, כמי שגדלה על סרטי קאלט כמו “קראטה קיד” וסרטי ואן דאם, חסרו לי בקרבות האליפות הבעיטות המרשימות המאפיינות את תנועות הקראטה. לתחושתי (המאוד לא מקצועית, חייבים לומר), מרבית המתחרים הרבו להשתמש בידיים, ניתרו קדימה ואחורה, נשפו וצעקו, אולם רק בודדים הניפו רגליים לעבר פני היריבים, באותן בעיטות מרשימות וקשות לביצוע, שהקנו לקראטה את שפת הגוף האופיינית לו.

לא בשביל כל מהלך נוצץ – שווה להתאמץ
במהלך האליפות גיליתי כי בעיטות ראווה מרשימות, המחייבות גמישות יוצאת דופן, מזכות אמנם את הבועט בשלוש נקודות (לעומת נקודה אחת בלבד עבור תקיפה “רגילה”), אולם הן גם מסכנות אותו במעידה, בנפילה ואפילו בתבוסה.

בסופו של יום, שם המשחק הוא התמקצעות. יותר ויותר מתחרים (כמו גם משווקים) מתמקצעים במהלך ספציפי אחד, שהשליטה המוחלטת בו מקנה להם יתרון על פני יריביהם, גם אם ההתמקצעות הזאת באה על חשבון הברק, הראווה או השואו. במלחמה כמו במלחמה, עדיף ללכת על בטוח, ולאו דווקא להשפריץ ניצוצות שנדלקים במהירות אולם בסופו של יום עלולים להצית שריפה…

ובדרך להתמקצעות, הדבר החשוב ביותר הוא להכיר את עצמך, להכיר ביתרונות ובחסרונות של עצמך, ולבחור במהלכים הנכונים ביותר עבורך. אלה הם המהלכים שיאפשרו לך לנצח.

בשיווק אין נוסחת קסמים ואין כדור כסף

איך יודעים מהם המהלכים שיובילו לניצחון? גם לנושא הכל כך חשוב הזה נדרש פוליצי במאמרו. 

“לא משנה מה כל מיני אנשים אומרים”, הוא כותב, “כשמדובר באסטרטגיה של שיווק בתוכן, אין באמת נוסחת קסמים אוניברסלית שמבטיחה הצלחה מוחלטת. משווקים רבים מחפשים ו/או מבטיחים להעניק את המערכת, התהליך, התפריט או תכנית ההפצה לתוכן השיווקי שלהם/שלכם… אבל פתרונות מוחלטים בה”א הידיעה מעין אלה פשוט אינם בנמצא.

“לאחר עבודה עם מאות עסקים ברחבי העולם, אני יכול לדבר על מכנה משותף אחד ויחיד שחזר על עצמו בכל מקום: כל תכנית תוכן שפיתחנו הייתה שונה מקודמתה. למה? פשוט מאוד: השילוב בין הצורך להציג את המותג שלך, בהתאמה לצורכי המידע של הלקוחות שלך, תוך שימוש בסיפור הייחודי של העסק שלך – לא מאפשר להעתיק ולהדביק את הסיפור מלקוח ללקוח. כל לקוח וכל עסק הוא יחיד ומיוחד בתמהיל המאפיינים והמטרות שלו, והסיפור שלו שונה, יחיד ומיוחד כמותו…

“כפי שנהג להטיף תמיד דון שולץ, האבא הרוחני של השיווק המשולב, המתחרים יכולים להעתיק כל דבר שאנחנו עושים… את התמחור, את המוצר, את דרכי ההפצה… אבל הם לא יכולים להעתיק את הדרך שבה אנחנו מעבירים את הסיפור שלנו…”.  

זה רק אני והסיפור שלי
בעולם שבו הכל חשוף וגלוי לכל, כשכל מהלך מצולם לפרטיו וכל מאמר נקרא בשקיקה על ידי המתחרים – חשוב מאוד לעשות הבחנה בין מה שנראה (וניתן ללמידה) לבין האיכות הייחודית של המתחרה או הכותב או המנהל – שטבועה בו, נובעת ממי שהוא, זורמת אתו – לטוב ולרע, ואיננה ניתנת לחיקוי.

מה שחשוב באמת – סמוי מן העין
זוהי, אם נרצה, המשמעות האמיתית של נאום השועל על הידידות, מתוך “הנסיך הקטן”, לפיו “אין לראות את הדברים אלא בלב בלבד. כי מה שחשוב באמת – סמוי מן העין”.

זוהי הסיבה שלי, כאשת מקצוע, אין שום בעיה לחלוק מידע עם קולגות וגם עם מתחרים, לכתוב על מהלכים ולשתף במחשבות. הרי בסופו של יום, האופן שבו אני רואה את הדברים – לעולם יהיה שונה מהאופן שבו נראים אותם דברים בעיניהם של אחרים. גם הדרך שבה אכתוב על הדברים – תשקף אותי, את עולם התוכן הפנימי שלי, את עולם האסוציאציות שלי, את ההעדפות הלשוניות שלי, את התובנות החברתיות והשיווקיות שלי, ועוד הרבה מאוד משתנים, שגם השילוב ביניהם משתנה ממאמר למאמר ומשיעור לשיעור… או כמו שאומרת בתי, טליה: זה מה שהופך אותי לאותי. וזה – אינו ניתן לשינוי ואינו ניתן לחיקוי. תמיד יהיו מי שיתחברו אליי, בגלל מי שאני ומה שאני מייצגת, ואחרים – שיעדיפו סגנון אחר או גישה שונה, וזה לגמרי בסדר.

ללמוד ולהתפתח היא הדרך היחידה לנצח

יש רק דבר אחד שמגשר בין מה שניתן לחיקוי לבין המהות הפנימית הנסתרת מן העין, וזו הלמידה, בלי למידה והתפתחות אישית ומקצועית, קשה מאוד לעמוד בקצב השינויים וההתפתחויות המאפיינים את סביבת העבודה המודרנית, בכל תחום.

כמות הדיונים להם הייתי עדה במהלך האליפות ומחוצה לה בנושא קראטה הייתה יכולה למלא עמודי אנציקלופדיה רבים. הגם שאת מרביתם לא הבנתי, המסר היה ברור וחד כתער: הדרך להצלחה בזירה מתחילה בלמידה מעמיקה ומפורטת של צעדים, טכניקות, הכרת היריב, הכרת עצמך, הגדרת היעד, ותכנון מדוקדק של כל המהלכים המובילים מהצעד הראשון לניצחון. כך בקראטה. כך גם בשיווק.

בשורה התחתונה

בכל מפגש מאתגר בין שני צדדים, בין שמדובר במפגש בין שני מתחרים על זירת הקראטה (כמו במאמר) ובין שמדובר במפגש בין נותן שירות ולקוח, כדי להגיע למטרה – חשוב להבין מי אנחנו, מי הם ואיך אנחנו נפגשים. זו המהות של אסטרטגיה נכונה, וזאת הדרך לפעול כדי לנצח.

כמו שיכולת ללמוד מהמאמר, כדי להגיע לאסטרטגיה הנכונה, אין די לקחת נוסחת קסמים ולשכפל אותה כמות שהיא. חשוב להבין, בכל פעם מחדש, מה הצורך של הלקוחות שמחפשים אותנו, מה הסיפור הייחודי שלנו, ולאן אנחנו רוצים להוביל אותם כדי להוביל אותם להצלחה. מפני שההצלחה שלנו היא קודם כל ולפני הכל – ההצלחה שלהם. אגהייב נהג להניף את ידי המתחרים המובסים שלו. אנחנו נניף בשמחה את ידי הלקוחות המנצחים שלנו.

עכשיו תורך

חלקתי אתך את מחשבותיי על החיבור בין קראטה, הבנת היריב ושיווק. עכשיו הבמה כולה שלך. האם הנקודות שהעליתי נראות לך? האם יש באפשרותך לתרום לדיון נקודות ממשק נוספות בין שיווק לבין ספורט בכלל ואמנויות לחימה בפרט?אני מזמינה אותך להגיב פה למטה, כדי שכולנו נוכל ללמוד ולהתפתח.

הצעד הבא שלך להצלחה 

אהבת? מזמינה אותך לשתף את המאמר עם החברים. רוצה לקבל ממני כלים והדרכה לבניית תשתית שיווק אפקטיבית, מבוססת תוכן, לעסק שלך או של לקוחותיך? בדיוק בשבילך בניתי את הקורס לניהול תוכן למקצוענים. הקורס נועד לתת לאנשי מקצוע מתחום התוכן (כמו מנהלי תוכן ושיווק, עיתונאים, עורכים ומידענים), ולבעלי עסקים שרוצים לנהל את השיווק של עצמם או להבין מה עושים עבורם אחרים, כל מה שהם צריכים כדי להצליח בעולם הדיגיטלי: בניית אסטרטגיה מדויקת, כתיבה שיווקית אפקטיבית, הקמה וניהול של ערוצי שיווק נכונים, יכולת כתיבה מהירה ואיכותית, ובשורה התחתונה: לעבוד חכם ויעיל כדי לעשות כמה שפחות ולהפיק כמה שיותר ניראות שיווקית מניבה ורווחית. לכל הפרטים על קורס “ניהול תוכן למקצוענים” הקרוב – הקליקו על הקישור “רוצים תוצאות תוך 10 שבועות” – פה למטה.

עידית נעמן

עידית נעמן

עידית נעמן מלמדת עסקים לשווק ולהגיע ללקוחות הנכונים בעזרת תוכן. עסקים שאין להם היום תשתית שיווקית און ליין, מפסידים כסף! תכניות הליווי שפיתחתי - יעזרו גם לך להקים במהירות תשתית אוטומטית לשיווק ומכירה, ולטפח עסק משגשג וביטחון כלכלי - בלי לצאת מהבית. לגישה בחינם למיני קורס "שיווק בחיוך" שיגלה לך מה באמת מניע את השיווק הדיגיטלי ואיך לתכנן תשתית שיווקית לעסק, צעד-אחר-צעד - לוחצים עכשיו על הקישור "גם אני רוצה להצליח ולהרוויח".

אז מה חשבת?...

הגעת למקום הנכון!

שלום, עידית כאן. שמחה שהגעת! 

הקמתי את בלוג “דרך התוכן” בשנת 2009, במטרה לחלוק אתך את הידע והניסיון הרחב שצברתי – כעיתונאית, כנלפיסטית וכמנטורית שיווקית.

מזמינה אותך לקרוא, ליישם וכמובן – לשתף!  

פוסטים אחרונים

החתול משה התעורר מבואס. היום הוא יום הולדתו, ואף חבר לא הגיע לברך. “רוצה לחגוג את יום הולדתך? במקום לשבת סתם עצוב – תזמין את השמחה”, מציעה לו רות, חברתו הטובה, ושניהם יוצאים ביחד למסע קסום בעקבות המחשבות והמעשים שמחזירים לחתול משה את החיוך…
כל הפרטים – בלחיצה על הכפתור 

כמו שכבר בוודאי הבנתם, כתיבה היא כוס התה הכי-הכי שלי. תכל’ס, כל החיים…
אבל ברגע שהפכתי לסבתא, חיברתי לכתיבה את כישורי האימון והנלפ שרכשתי בדרך, יחד עם אהבת האיור ששמרתי שנים רבות במגירה והקמתי את 1001books.co.il
הוצאת ספרים שמתמקדת בספרי העצמה ואימון לפעוטות וילדים. 

במקום להמציא בכל פעם את הגלגל ולבזבז זמן יקר על כתיבת מאמר ארוך מדי, מבולבל ולא שיווקי, רכשו עכשיו את קובץ תבניות המאמרים המוכנות שלי, שיעזרו לכם לכתוב מאמרים מקצועיים איכותיים ושיווקיים – בחצי שעה ואפילו פחות. הקובץ כולל הדרכה מעשית ליישום התבניות + הדרכה לשילוב של כתיבה שיווקית.

תבניות לכתיבת מאמרים

שיווק באמצעות תוכן מתבסס על תוכן רלבנטי, שפונה לדמות לקוח ספציפית ונותן לה מענה מותאם. הלקוח הזה הוא לקוח החלומות שלך וכדי להפיק מהתוכן את התוצאות הרצויות – חשוב שתדעי מיהו, מה מאפיין אותו, מה חשוב לו ומה הוא מחפש. כל אלה ועוד – בקורס הדיגיטלי “לקוח החלומות” שיוביל אותך אל הלקוח האידיאלי שלך ב-5 צעדים קצרים וממוקדים.

מיני קורס לקוח החלומות

סדנה דיגיטלית מעשית שבה אני מובילה אותך צעד-אחר-צעד לכתיבת 6 סוגי המאמרים המבוקשים ביותר ברשת – כולל 3 בונוסים מגבירי תוצאות לאיתור מילות המפתח הנכונות, לבניית תמונה מלווה למאמרים ולהפצה אפקטיבית שתזרים למאמרים עוד ועוד קוראים מעוניינים.

מישהו לכתוב איתו

למעבר לקורס החינמי שיגלה לך מה באמת מניע את השיווק הדיגיטלי ואיך תוכלי לתכנן תשתית תוכן שתזרים לעסק שלך לקוחות על אוטומט - מוזמנת למלא את הפרטים.

הפרטים שמסרת שמורים ובטוחים והם ישמשו אותי כדי לחלוק אתך ידע מועיל להצלחתך!

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן