יום הזיכרון לשואה ולגבורה: חלקת האלוהים שלנו

יום הזיכרון לשואה ולגבורה: חלקת האלוהים שלנו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
יום הזיכרון לשואה ולגבורה

יום הזיכרון לשואה ולגבורה היום. על פניו, כדור רביעי לחלוצים ובוני הארץ, אין לי קשר ישיר ליום הזה.

סבא שלי מצד אימא, עזב את רוסיה כנער צעיר ועלה לפלשתינה. מאוחר יותר חזר לשם בשליחות הציונות, נכלא ושוחרר הודות להתערבותה של נערה יהודיה ג’ינג’ית יפהפיה ובעלת קשרים – לימים סבתא שלי. סבי השני, בן למשפחת סגל – ממייסדי המושבה ראשון לציון, היה איש רוח וספר שניבאו לו גדולות, עד שדלקת תוספתן הכריעה אותו בעולם ללא אנטיביוטיקה, והשאירה את סבתא שלי לבדה בירושלים, כשכרסה בין שיניה, לימים אבא שלי.

לא שכלתי בני משפחה במחנות המוות. ויחד עם זאת, עשן הארובות וצליפות שוטי הקלגסים צרובים בד.נ.א  שלי, והם חלק בלתי נפרד מהווייתי ומתפיסת עולמי – כיהודיה, כישראלית, כאשה וכאם… (רק ב- 8.4.18, גיליתי כי ר’ יצחק ליסטונד זצ”ל, סבה של כלתי וסבא-רבא של נכדי הפעוט, היה בין לוחמי מרד גטו ורשה, שרד את אושוויץ, עלה לפלשתינה וזכה להקים בית ומשפחה בישראל. וכך נסגר המעגל וגם אני הייתי לחלק ממשפחת השואה והגבורה, כסבתא)… 

אני קוראת ספרי שואה באופן כמעט אובססיבי ומשתדלת לא להחמיץ שום סרט – מודעת היטב לעובדה ששום סרט או ספר לא יכולים באמת לשקף את גודל הזוועה. מודעת לא פחות לקולות המתגברים של מכחישי שואה ולקולם ההולך ונאלם של הניצולים.

מהמקום הזה, אני מבקשת את רשותכם לשים היום בצד את השיווק, ולחלוק אתכם את תוכנו של המכתב שכתבתי לטליה, בתי, כשנסעה עם כיתתה לאושוויץ ב- 2002.  

“… טליה ילדתי,

עוד כמה ימים את יוצאת למסע לפולין בעקבות הזמן
אל שרידי הגיטאות, אל מחנות ההשמדה ואל תאי הכבשן.
רק לפני כמה עשורים, הגיעו הנה ילדים יהודים בטרנספורט, וְיצאו מהארובה בְּעשן.
הם היו ילדים כמוךְ, ילדתי, והעולם שתק עת הובילו אותם אל מותם, בדיוק כאן…
אז כשתעברי בשער, דומעת וכואבת, אבל בקומה זקופה וּבראש מורם,
תזכרי שֶהעבודה אולי משחררת, אבל הנקמה… הנקמה גם…
כי את, ילדתי, את וַחֲברַיִך – אתם נקמתנו המתוקה:
בשם כל האמהות שֶאבדו, ששירַת חיֵיהֶן בְאמצע נפסקה,
בשם כל האבות שעלו בעשן, בשם הילדים שלא זכו להיות.
בשם גווילי התורה השרופים ובָתֵי התפילה שהיו לחורבות,
בשם הקהילות שהיו ואינן עוד, בשם המשפחות שנמחקו לעולמים,
בשם היצירות שלא נכתבו, והמנגינות שלא נוגנו והפיוטים שנותרו אילמים.
בשם כל אלה וָעוד, את יוצאת בִּשליחות אל מחוזות הרשע המוחלט:
לעמוד מול ערמות הנעליים והשיער, לעמוד ולהישיר מבט,
לא להבין – כי לא ניתן להבין, ולעולם, לעולם לא לשכוח את גודל האימה –
כי ההיסטוריה היא גלגל ענק, ואם שוכחים – היא חוזרת על עצמה…
לעמוד מול שרידי הזוועה, להסתכל לה בעיניים ולצעוק לעולם:

עם ישראל קם!
מגיא ההריגה ומהאפר, מול פולש, צר ואויב – עם ישראל קם ונלחם!
וגם אם בכל דור ודור קמים עלינו לכלותנו – עם ישראל חי!
עם ישראל חי וקיים!

אושוויץ 2002.
כמעט יובל שנים אחרי… ומה, בעצם, השתנה?…
רק זאת: שאנחנו – כבר לא פליטים חסרי בית. לנו יש מדינה.
שעכשיו, כשאני שולחת אותך לאושווינצ’ים, ממך – לא יעשו סבון,
כי את, ילדתי, לא פליטה מוקצה ונרדפת. לךְ – יש צבא הגנה, דגל וְהמנון.

ועל חלקת האלוהים הזאת מִצְוָוה עלינו לִשמור מכל מִשמר,
כי היא, רק היא לבדה,
הגדר החיה שמפרידה בין אושוויץ של אתמול לָאושוויץ של מחר…

בפברואר 2017 חזרה טליה שלי לאושוויץ, עם בני האמצעי, יאיר.
יאיר, איש תנועת הנוער העובד והלומד, היה ממארגניה של משלחת בת קרוב לאלף בני נוער, שיצאה למסע לפולין בעקבות מרד תנועות הנוער ושורשי המהפכה הציונית. ד”ר טליה הצטרפה למשלחת כרופאה. המכתב הזה היה איתה, והמסר שלו – חזק ומהדהד כמו לפני 18 שנה. כואב ומיוסר כמו לפני 78 שנה… ובכל שנה יותר…

רק העולם לא למד דבר

אלי ויזל כתב: “כשהאדם כותב על השואה, הוא לא כותב את המילים. הוא נלחם במילים. כי אין מילים לתאר את מה שהקרבנות הרגישו כאשר המוות היה הנורמה והחיים היו נס.”
ואני רוצה לבקש: אנא, העבירו את הפוסט הזה הלאה. שתפו. הגיבו. זה המעט שכולנו יכולים לעשות. בשבילם. בשבילנו. בשביל הילדים והנכדים שלנו: לזכור. להזכיר. ולעולם לא לתת לאיש להשכיח.
עידית נעמן

עידית נעמן

עידית נעמן I מתוכן לתוצאות - פשוט ולעניין! מדריכה בעלות ובעלי עסקים עצמאים שרוצים להגדיל את רווחיות העסק, איך למקד את הפעילות השיווקית, לדייק את הכתיבה, ולבנות עסק משגשג דרך תוכן. לגישה בחינם למיני קורס "שיווק בחיוך" שיגלה לך מה באמת מניע את השיווק הדיגיטלי ואיך להתחיל לתכנן את תשתית התוכן השיווקית של העסק שלך, צעד-אחר-צעד - לחצי עכשיו על הקישור "גם אני רוצה לעשות שיווק בחיוך".

אז מה חשבת?...

הגעת למקום הנכון!

שלום, עידית כאן. שמחה שהגעת!  הקמתי את בלוג “דרך התוכן” בשנת 2009, כדי לחלוק אתך את הידע והניסיון האדיר שצברתי בהעצמה אישית ועסקית דרך תוכן – כעיתונאית, נלפיסטית ומנטורית שיווקית. מוזמנת לקרוא, ליישם וכמובן – לשתף. 

פוסטים אחרונים

החתול משה התעורר מבואס. היום הוא יום הולדתו, ואף חבר לא הגיע לברך. “רוצה לחגוג את יום הולדתך? במקום לשבת סתם עצוב – תזמין את השמחה”, מציעה לו רות, חברתו הטובה, ושניהם יוצאים ביחד למסע קסום בעקבות המחשבות והמעשים שמחזירים לחתול משה את החיוך…
כל הפרטים – בלחיצה על הכפתור 

כמו שכבר בוודאי הבנתם, כתיבה היא כוס התה הכי-הכי שלי. תכל’ס, כל החיים…
אבל ברגע שהפכתי לסבתא, חיברתי לכתיבה את כישורי האימון והנלפ שרכשתי בדרך, יחד עם אהבת האיור ששמרתי שנים רבות במגירה והקמתי את 1001books
הוצאת ספרים שמתמקדת בספרי העצמה ואימון לפעוטות וילדים. 

במקום להמציא בכל פעם את הגלגל ולבזבז זמן יקר על כתיבת מאמר ארוך מדי, מבולבל ולא שיווקי, רכשו עכשיו את קובץ תבניות המאמרים המוכנות שלי, שיעזרו לכם לכתוב מאמרים מקצועיים איכותיים ושיווקיים – בחצי שעה ואפילו פחות. הקובץ כולל הדרכה מעשית ליישום התבניות + הדרכה לשילוב של כתיבה שיווקית.

תבניות לכתיבת מאמרים

שיווק באמצעות תוכן מתבסס על תוכן רלבנטי, שפונה לדמות לקוח ספציפית ונותן לה מענה מותאם. הלקוח הזה הוא לקוח החלומות שלך וכדי להפיק מהתוכן את התוצאות הרצויות – חשוב שתדעי מיהו, מה מאפיין אותו, מה חשוב לו ומה הוא מחפש. כל אלה ועוד – בקורס הדיגיטלי “לקוח החלומות” שיוביל אותך אל הלקוח האידיאלי שלך ב-5 צעדים קצרים וממוקדים.

מיני קורס לקוח החלומות

סדנה דיגיטלית מעשית שבה אני מובילה אותך צעד-אחר-צעד לכתיבת 6 סוגי המאמרים המבוקשים ביותר ברשת – כולל 3 בונוסים מגבירי תוצאות לאיתור מילות המפתח הנכונות, לבניית תמונה מלווה למאמרים ולהפצה אפקטיבית שתזרים למאמרים עוד ועוד קוראים מעוניינים.

מישהו לכתוב איתו

למעבר לקורס החינמי שיגלה לך מה באמת מניע את השיווק הדיגיטלי ואיך תוכלי לתכנן תשתית תוכן שתזרים לעסק שלך לקוחות על אוטומט - מוזמנת למלא את הפרטים.

הפרטים שמסרת שמורים ובטוחים והם ישמשו אותי כדי לחלוק אתך ידע מועיל להצלחתך!

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן