כתיבת תוכן לשיווק העסק: 3 השאלות שיעזרו לכם לכתוב בקלות (ויזרימו אליכם את הלקוחות שתמיד רציתם)

כתיבת תוכן לשיווק העסק: 3 השאלות שיעזרו לכם לכתוב בקלות (ויזרימו אליכם את הלקוחות שתמיד רציתם)

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
כתיבת תוכן לשיווק העסק

כתיבת תוכן לשיווק העסק היא מיומנות עסקית קריטית שכל בעלי העסקים שפועלים בעידן הדיגיטלי חייבים לרכוש, כדי לאפשר ללקוחות שנמצאים באינטרנט להגיע אליהם. וזה לא מובן מאליו… כי… 

בעבר הלא רחוק, המגזר העסקי היה מגזר עסקי ועיתונאים היו עיתונאים. מאז שגוגל פרצה לחיינו ושינתה את כללי המשחק – התערבבו היוצרות. עיתונאים נוטשים את ספינת העיתונות הטובעת ועוברים למגזר העסקי, ואילו אנשי מקצוע ובעלי עסקים נאלצים לקחת את העט לידיים, כדי לשווק את העסק ולהזרים אליו לקוחות באמצעות כתיבת תוכן.

נשמע מוכר? האם גם אתם מתמודדים עם כתיבת תוכן לשיווק העסק, לא תמיד בהצלחה ורוב הזמן בתחושה של פספוס וחוסר ידיעה? במאמר שלפניכם תגלו את 3 השאלות שיוציאו את הידע שלכם לחופשי ויאפשרו לכם להגיע ללקוחות שתמיד רציתם. מוזמנים לקרוא. ליישם. וכמובן לשתף!  

תוכן הוא מילה חמקמקה, שאומרת לכאורה הכל אבל למעשה לא אומרת דבר. על פניו, הכל נראה ברור ומובן: צריך לייצר תוכן. אבל רבים מבעלי העסקים שאני פוגשת מדווחים על תופעה מוזרה: ברגע שהם מתיישבים לשולחן מול הדף הלבן – נהיה להם שחור בעיניים.

“כולם מדברים על תוכן ואני יודעת שאני צריכה לכתוב כדי לקדם את העסק שלי”, אמרה לי השבוע בעלת עסק שפגשתי. “אני אפילו אוהבת לכתוב ואני רוצה לכתוב… אבל כשאני מניחה את הידיים על המקלדת – אוחז אותי שיתוק. אין לי מושג מאיפה להתחיל… אז אני לא עושה כלום…”.

אם גם אתם נתקעים ברגע האחרון לפני המלה הכתובה הראשונה – הנה 3 השאלות שאני שואלת את עצמי בכל פעם שאני ניגשת למלאכת הכתיבה. זה מה שעוזר לי למצוא את קצות החוטים ולפרק את הפלונטר. אני בטוחה שזה גם מה שיעזור לכם:

השאלה הראשונה: למי אני כותבת?

שאלה נהדרת, נכון? יש לי אלפי קוראים ברשימת הדיוור שלי, ויש עוד אלפים אחרים שנחשפים למאמרים שאני כותבת דרך פייסבוק, לינקדאין וההפצה המסיבית שאני עושה לכל מאמר. אז למי מהם אני כותבת? את מי מהם אני רואה מול העיניים כשאני בוחרת את המילים ובונה את המשפטים? אל מי מהם אני פונה ועם מי מהם אני עומדת לפתוח בשיחה?

והתשובה היא: לכולם, דרך העיניים של דמות אחת בלבד.
אני אסביר: אי אפשר, אפילו בלתי אפשרי לכתוב תוכן למטרות שיווק בלי לדעת למי הוא פונה. אולי אם הייתי סתם סופרת שמלהטטת במילים – הייתי כותבת כפי שהייתי כותבת, ומי שהיה מרגיש שהמילים שלי עושות לו משהו בבטן – היה קורא. אבל לא זה המצב. אני לא סתם סופרת ובוודאי שלא סופרת סתם. אני כותבת כחלק מהפעילות השיווקית שלי. ועל כן, הכתיבה שלי חייבת לקחת את הקוראים למסע שתחילתו מילים ותכליתו מעות.

לדבר לכולם זה כמו לדבר לאף אחד
כדי להגיע לשם אני חייבת לדעת אל מי אני מדברת. זה לא עניין של נימוס, אלא של אסטרטגיה. המילים שלי צריכות לגעת, לרגש, לשקף ולהניע לפעולה. איך אפשר לרגש מישהו שאין לי מושג מיהו? איך אפשר לרגש אוסף של אנשים שכל אחד מהם יחיד, מיוחד ושונה? על פניו, לא ניתן. ובכל זאת, רבים מקוראיי מרגישים שאני כותבת בדיוק-בדיוק אליהם, והם מתרגשים ומגיבים ומתקשרים והופכים ללקוחות…

שימוש בפרסונת לקוח ממקד את הכתיבה
אז מה הסוד? קוראים לזה “פרסונת לקוח”. אתם יכולים לקרוא לה אוואטר, כי במובנים רבים, זה בדיוק מה שהיא: אינטגרציה של תכונות, כאבים ומאפיינים של כמה מהלקוחות והקוראים האהובים עליי במיוחד. בז’רגון המקצועי של השיווק קוראים לזה “הלקוח האידיאלי”, ואני אגלה לכם סוד: מסתבר, שברוב התחומים, גם כשמדובר על פניו במוצרים ושירותים מאוד גבריים, מי שמכתיבה את החלטת הקנייה היא האישה…מה זה אומר? פשוט מאוד: כדאי שהלקוח האידיאלי שלכם יהיה… לקוחה…

ולכן, כשאני כותבת, אני מדברת עם פרסונת הלקוחה האידיאלית שלי. היא נמצאת אתי מול המסך, ממש כאילו היינו משני עבריו של שולחן קטן בבית קפה, לוגמות בניחותא ומשוחחות על הא ועל דא. לפעמים, אני יכולה לראות אותה מחייכת אליי ממרומי המסך. אלה הרגעים שבהם אני יודעת שהמחשבות שלנו מסונכרנות ושמה שאני כותבת באותו רגע מדבר אליה, עונה לה על השאלות שלא נשאלו ופותר לה את הבעיות שלא עלו, אבל נוכחות ב”שיחה” שלנו, כי הן חלק ממנה ומהקשר בינינו.

עכשיו, כשאני יודעת אל מי אני הולכת לדבר – הרבה יותר קל לי להתגבר על העכבות ולהתחיל לדבר… לכתוב.

השאלה השנייה: על מה אני כותבת?

הנה עוד שאלה לעניין. כי אם אני כותבת כל הזמן לדמות אחת בלבד, מה כבר יש לכתוב כל כך הרבה, שבוע אחר שבוע…

והתשובה היא: המון דברים וכל שבוע יותר.
אז זהו, שדווקא מפני שאנחנו חברות כל כך טובות, אף פעם לא נגמרים לנו נושאי השיחה. עם יד על הלב, קרה לכם פעם שישבתם עם חבר או חברה ופתאום נגמרו לכם המילים? אין מצב.

היכולת שלנו להתחבר אל אנשים ולמצוא תחומי עניין משותפים מתעצמת ככל שהקשר בינינו מעמיק ומצמיח עוד ועוד נקודות השקה. וכשמדובר בפרסונת לקוח, המייצגת את הלקוחות האידיאליים שלי ואת עולמות התוכן שלהם, שאני אמורה לייצג – הממשק הוא אינסופי.

הנה סיפור מתוק להמחשה:
לפני הרבה שנים יצא לי לערוך ולהפיק את עיתון מועצת הדבש. נו, תגידו בקול רם שנשמע: מה כבר יש לכתוב כל כך הרבה על דבש? לאורך אותה תקופה אני פגשתי את האנשים ואת משפחותיהם, צילמתי עצים, נופים ופרחי בר, קראתי, נשמתי ולמדתי כל מה שיכולתי על דבש, דבורים ומה שביניהם. אני ידעתי בדיוק למי אני כותבת, הכרתי מקרוב את הכאבים והמצוקות, את הכעסים והעלבונות. אפילו השתתפתי במרדפים אחר כוורות גנובות בשטחים והתנדבתי להיעקץ כדי לבדוק אם אני אלרגית לארס דבורים (אני לא…).

התוצאה הייתה שתוך גיליונות ספורים גיליתי שאחרי כל רבעון בן 32 עמודים שירד לדפוס, נותרו על שולחן העריכה עוד כ- 32 עמודי כתבות ומאמרים שפשוט לא נכנסו מחוסר מקום…

אומרים שהבור מתמלא מחולייתו. כשאנחנו ממוקדים במשהו, לומדים להכיר אותו ויורדים לעומקו של עולם התוכן שלו – אנחנו מגלים אוצרות ידע ועניין אין סופיים. אגב, אם נרגיש שנגמר לנו המידע – תמיד נוכל לשאול, לראיין אחרים ולהביא את נקודת המבט שלהם על הדברים. גם אם לרגע נדמה לנו שאין לנו מה להגיד על זה… נוכל למצוא ולהביא את אלה שיש להם מה לומר.

והנה אנחנו מגיעים לשאלה השלישית…

השאלה השלישית: אז מה בכל זאת עם כל יתר הקוראים?

כי אם יש לי רק דמות אחת מול העיניים כשאני כותבת, מה זה אומר על יתר הקוראים שלי? שהם אוויר? שהם לא חשובים? שהם לא קיימים בעיניי?

והתשובה היא: כל הקוראים הנאמנים שלי וכל הלקוחות הטובים שלי מרוכזים בתוך הפרסונה האחת הזאת.
סוניה סימון מצוות “Copyblogger.com”, ממנה שאבתי את הטכניקה המופלאה הזאת, מקפידה להזהיר שלא לסטות מהמיקוד בפרסונה האחת.

“לדבר אל קבוצת אנשים זו טעות שתעלה לך הרבה כסף. אל תעשי את זה”, היא כותבת.

לדבריה, כתיבה לפרסונת הלקוחה האידיאלית שלנו, מייצרת בדיוק את הכתיבה שתסייע לנו למצוא את כל אותם הלקוחות האידיאליים שמשדרים על אותו גל, כמונו. לטענתה, אותה כתיבה ייחודית שמדברת עם הפרסונה האחת, היא זו שתאפשר לנו להוציא החוצה את הקול הייחודי לנו, אותו קול שיגרום לאנשים ללכת אחרינו ולהפוך לאוהדים נלהבים.

בשורה התחתונה:

כתיבת תוכן לשיווק העסק היא מיומנות עסקית קריטית שבעלי עסק שפועלים בעידן הדיגיטלי חייבים לרכוש כדי לאפשר ללקוחות שנמצאים באינטרנט להגיע אליהם. וזה אומר שאנשי מקצוע ובעלי עסקים נאלצים היום לקחת את העט לידיים (כן, אפשר גם מקלדת…), כדי לשווק את העסק ולהזרים אליו לקוחות באמצעות כתיבת תוכן.

כמו שיכולתם ללמוד מהמאמר, כשאתם מתיישבים לכתוב – תחשבו תחילה למי אתם רוצים לכתוב, ורק אחר כך, מה אתם רוצים לכתוב. ה”מי” ישמש לכם כקצה חוט שיוביל אתכם אל ה”מה”, ויסייע לכם להתחבר אל הקוראים בצורה הכי אותנטית, כדי לאפשר להם להתחבר אליכם, ולהפוך מהר יותר מקוראים לקונים.

עכשיו תורכם

עד כאן ציידתי אתכם בטכניקה פשוטה וקלה שתעזור לכם לשבור את מחסום הכתיבה בעזרת שלוש שאלות. מה הטכניקות שבהן אתם משתמשים כדי לכתוב את התוכן שכל כך חשוב לשיווקה עסק שלכם? אני מזמינה אתכם לחלוק את ניסיונכם ואת הפתרונות שלכם עם יתר הקוראים. קדימה, הבמה כולה שלכם!

הצעד הבא שלכם לכתיבת תוכן לשיווק העסק

אהבתם את המאמר? מוזמנים לשתף עם החברים (תודה מראש).

רוצים לשווק את העסק שלכם באמצעות כתיבת תוכן אבל לא בטוחים מאיפה להתחיל? יש לכם המון רעיונות אבל אין לכם מושג איך לרתום אותם לטובת השיווק? מרגישים שאתם הולכים לאיבוד בין כל הערוצים והאפשרויות ולא יודעים במה נכון לכם לבחור ולמה?

אל תשארו לבד!

אני רוצה להזמין אתכם לשיחת ייעוץ בטלפון או בסקייפ, שבה נבחן ביחד את מרכיבי הפעילות השיווקית שלך, נאתר את נקודות התורפה במשפך השיווקי שלך, ונחליט ביחד על הצעדים שיוציאו אותך מתקיעות לרווחיות. השיחה בחינם, אבל כדי שהיא תהיה אפקטיבית – חשוב למלא את הפרטים. לכל הפרטים ולהרשמה לשיחה – לוחצים כאן

עידית נעמן

עידית נעמן

עידית נעמן עוזרת לעסקים להצליח ולהרוויח באמצעות תוכן. תכניות הליווי והקורסים שפיתחתי – יעזרו גם לך להקים במהירות משפך מכירה אוטומטי, ולטפח עסק משגשג וביטחון כלכלי - בלי לצאת מהבית. לגישה בחינם למיני קורס "שיווק בחיוך" שיגלה לך מה באמת מניע את השיווק הדיגיטלי ואיך לתכנן תשתית שיווקית לעסק, צעד-אחר-צעד - לוחצים עכשיו על הקישור "גם אני רוצה להצליח ולהרוויח".

אז מה חשבת?...

הגעת למקום הנכון!

שלום, עידית כאן. שמחה שהגעת! 

הקמתי את בלוג “דרך התוכן” בשנת 2009, במטרה לחלוק אתך את הידע והניסיון הרחב שצברתי – כעיתונאית, כנלפיסטית וכמנטורית שיווקית.

מזמינה אותך לקרוא, ליישם וכמובן – לשתף!  

פוסטים אחרונים

החתול משה התעורר מבואס. היום הוא יום הולדתו, ואף חבר לא הגיע לברך. “רוצה לחגוג את יום הולדתך? במקום לשבת סתם עצוב – תזמין את השמחה”, מציעה לו רות, חברתו הטובה, ושניהם יוצאים ביחד למסע קסום בעקבות המחשבות והמעשים שמחזירים לחתול משה את החיוך…
כל הפרטים – בלחיצה על הכפתור 

כמו שכבר בוודאי הבנתם, כתיבה היא כוס התה הכי-הכי שלי. תכל’ס, כל החיים…
אבל ברגע שהפכתי לסבתא, חיברתי לכתיבה את כישורי האימון והנלפ שרכשתי בדרך, יחד עם אהבת האיור ששמרתי שנים רבות במגירה והקמתי את 1001books.co.il
הוצאת ספרים שמתמקדת בספרי העצמה ואימון לפעוטות וילדים. 

במקום להמציא בכל פעם את הגלגל ולבזבז זמן יקר על כתיבת מאמר ארוך מדי, מבולבל ולא שיווקי, רכשו עכשיו את קובץ תבניות המאמרים המוכנות שלי, שיעזרו לכם לכתוב מאמרים מקצועיים איכותיים ושיווקיים – בחצי שעה ואפילו פחות. הקובץ כולל הדרכה מעשית ליישום התבניות + הדרכה לשילוב של כתיבה שיווקית.

תבניות לכתיבת מאמרים

שיווק באמצעות תוכן מתבסס על תוכן רלבנטי, שפונה לדמות לקוח ספציפית ונותן לה מענה מותאם. הלקוח הזה הוא לקוח החלומות שלך וכדי להפיק מהתוכן את התוצאות הרצויות – חשוב שתדעי מיהו, מה מאפיין אותו, מה חשוב לו ומה הוא מחפש. כל אלה ועוד – בקורס הדיגיטלי “לקוח החלומות” שיוביל אותך אל הלקוח האידיאלי שלך ב-5 צעדים קצרים וממוקדים.

מיני קורס לקוח החלומות

סדנה דיגיטלית מעשית שבה אני מובילה אותך צעד-אחר-צעד לכתיבת 6 סוגי המאמרים המבוקשים ביותר ברשת – כולל 3 בונוסים מגבירי תוצאות לאיתור מילות המפתח הנכונות, לבניית תמונה מלווה למאמרים ולהפצה אפקטיבית שתזרים למאמרים עוד ועוד קוראים מעוניינים.

מישהו לכתוב איתו

למעבר לקורס החינמי שיגלה לך מה באמת מניע את השיווק הדיגיטלי ואיך תוכלי לתכנן תשתית תוכן שתזרים לעסק שלך לקוחות על אוטומט - מוזמנת למלא את הפרטים.

הפרטים שמסרת שמורים ובטוחים והם ישמשו אותי כדי לחלוק אתך ידע מועיל להצלחתך!

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן