מלמידה לתכנית פעולה: 3 הצעדים שיעזרו לכם להפוך כל למידה לתכנית פעולה מעשית

מלמידה לתכנית פעולה: 3 הצעדים שיעזרו לכם להפוך כל למידה לתכנית פעולה מעשית

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
מלמידה לתכנית פעולה

מלמידה לתכנית פעולה – זה הסוד הגדול של כל המצליחנים, שיודעים ללמוד, להפנים וליישם במיידי וכך הם מתקדמים ומצליחים בגדול .

לפני כשבועיים השתתפתי בסדנת HPA של ברנדון בורשארד בסן דייגו, ארה”ב. ברנדון בורשארד נחשב למאמן מס’ 1 בעולם לביצועי-על, והסדנה התמקדה ביצירת הרגלים לחיים בעלי משמעות. כמו כל סדנה בסדר גודל כזה, היא התקיימה באולם ענק שהיה מלא וגדוש באלפי משתתפים מכל העולם. בתוך ההתרגשות הגדולה והאנרגיות האדירות שהשתוללו באולם, עם מוסיקה עכשווית בווליום של דיסקוטק ומנטרות מעצימות מרפרטואר החיזוקים של עולם ההתפתחות האישית, הייתה כמובן גם למידה גדולה, שנמשכה 4 ימים, מהבוקר עד הלילה.

טוב, אז מה עכשיו? מה עושים עם כל כך הרבה ידע? איך מפנימים את כל הרעיונות והתובנות ואיך הופכים אותם לתכנית פעולה מעשית (ובואו נזכור שהכל היה באנגלית, כך שנדרשה ממני גם מיומנויות של מתורגמנית סימולטנית)? על 3 הצעדים שעזרו לי להגיע מוכנה לסדנה, לתעד אותה בצורה אפקטיבית ולבנות תכנית פעולה ארוכת טווח ליישום הידע שרכשתי בה – במאמר שלפניכם. מוזמנים לקרוא, ליישם ולשתף עם חברים. 

 

סדנה מקצועית היא מוצר תוכן

סדנה מקצועית, כמו כל כנס, קורס או מפגש היכרות, היא מוצר תוכן. יש בה סיפורים מעוררי השראה, מופע מסרים עוצמתי של המרצה, מעורבות פעילה של הקהל ושפע של ידע, כלים, תובנות, רעיונות ומקורות השראה.

השאלה הגדולה היא איך למקסם את החשיפה לכל אוצרות הידע האלה בצורה אפקטיבית. איך להתמקד במה שרלבנטי עבורנו, ולתרגם את שפע התובנות והמסרים לתכנית פעולה אסטרטגית מעשית.

אני בחרתי לחלק את תהליך הלמידה ל-3 צעדים מעשיים:  הכנה, היערכות והתארגנות לפני, מעקב ומיון פתרונות תוך כדי, ועיבוד והטמעה אחרי. אני מזמינה אתכם להצטרף אליי לתהליך, ולגלות יחד אתי איך גם אתם יכולים להפיק את מקסימום התובנות והתועלת מכל למידה.

השלב הראשון: הכנה, היערכות והתארגנות לפני הלמידה

להיות “ספונטני עם חוש הומור” זה אולי נחמד בתכניות שידוכים, וגם הפתעות יכולות להיות כיף בנסיבות מסוימות, אבל כדי להפיק את מירב התועלת מסדנה מקצועית – כדאי מאוד להגיע מוכנים. זאת לא המצאה שלי.

מספרים בגמרא שכאשר תינוק גדל ברחם אימו – מלמדים אותו את כל התורה, וכשהוא נולד – בא מלאך, סוטר על פיו, ומשכיח ממנו כל מה שלמד. שאלו החכמים, למה ללמד את התינוק את כל התורה אם בעת לידתו משכיחים ממנו כל מה שלמד? והתשובה היא, שאין דומה מי ששונה פעם ראשונה למי ששונה פעם שנייה.

וכך, מהרגע שהחלטתי שאני נוסעת לסדנת HPA בספטמבר – התחלתי להתכונן.

 • דבר ראשון – ביררתי מה בדיוק לומדים בכל יום של הסדנה.
 • אחרי שלמדתי את המסגרת – ריכזתי לעצמי קובץ פודקסטים וסרטוני וידיאו של ברנדון שעוסקים בנושאים אלה, מכיוונים שונים וברמות שונות
 • ואז, הכנסתי אותם למסגרת למידה יומיומית (בדיוק כמו שברנדון עצמו מציע) בת חצי שעה כל בוקר – תוך כדי צעידה על הטרדמיל – כדי להקשיב, לגלגל את המילים בראש ולהתיידד עם הטיעונים ועם המונחים.

למידה מקדימה חשובה במיוחד מפני שתוך כדי הקשבה – האוזן מתרגלת למבטא של המרצה ולרפרטואר הלשוני שמאפיין את הנושאים שבהם הוא עוסק. ההשריה הזאת חשובה שבעתיים, מפני שבעת הסדנה נדרשת התמודדות בו זמנית עם כל כך הרבה גירויים ומשימות – שכדאי מאוד מאוד להגיע כמה שיותר בעניינים.

טיפים מעשיים להכנה אפקטיבית:

 • רכזו כמה שיותר מידע על האירוע שאליו אתם מגיעים
 • ערכו רשימה של הנושאים הרלבנטיים עבורכם באירוע וחפשו סרטוני וידיאו (יוטיוב) רלבנטיים של המרצה או המרצים בכנס
 • פנו זמן ביומן כדי לצפות בסרטונים על בסיס יומיומי ו”להתיידד” עם הנושאים ועם המונחים המקצועיים. 

הצעד השני: מעקב ומיון פתרונות תוך כדי הלמידה

כמו כל הסדנאות שהשתתפתי בהן עד היום, גם סדנת HPA הציעה שילוב מתיש ומעורר כאחד של ידע בכמויות נדיבות עם פעילות חווייתית, שהציבה למשתתפים הזדמנות ליישם את הידע ברמה האישית, וכך להתקדם לשלב הבא של הסדנה. בשני המקרים, נדרשים המשתתפים להקשיב למרצה שעל הבמה, לעקוב אחר הדברים גם בחוברת העבודה של הסדנה, וכמובן לכתוב ולכתוב ולכתוב (וכשהסדנה באנגלית ואנחנו מישראל – גם לתרגם ולתרגם ולתרגם).

אם הגעתם מוכנים – יש לכם יתרון יחסי ברור, כי כשאתם יודעים להן נושבת הרוח, ומה עומד להיות הנושא הבא – קל לכם, יחסית, להתביית על הנושאים שמעניינים אתכם ו/או רלבנטיים עבורכם, ולהתמקד בהם.

איך צורכים את כל הידע העצום הזה? הנה כמה רעיונות שימושיים:

 • הכינו לעצמכם מחברות גדולות עם כריכה קשיחה. כשאתם יושבים בכיסא וכותבים במחברת שמונחת לכם על הברכיים – כדאי שהיא תהיה כמה שיותר יציבה
 • אם הסדנה נמשכת כמה ימים, ועוסקת בנושאים שונים (וזה בדיוק היה המצב בסדנת HPA של ברנדון בורשארד) – כדאי שתכינו כמה מחברות יותר דקות, לנושאים השונים של הימים השונים, במקום להיסחב עם מחברת אחת עבה, כבדה ומסורבלת
 • הכינו לעצמכם מחברות חכמות. חלקו כל עמוד לאורכו ל-2 חלקים לא שווים: הצד הימני, הרחב יותר, ישמש אתכם כדי לכתוב את דברי המרצה. בצד השמאלי, הצר יותר – תכתבו את ההארות שלכם: מה חשוב, מה מתאים לכם, למה לשים לב במיוחד, מה אתם ממש רוצים ליישם בחיים שלכם או בעסק שלכם.
 • השתמשו בעט עם כמה צבעים. ככל שתכתבו מסודר יותר וממוקד יותר – תחסכו זמן בהמשך בהבנת הנקרא, בארגון הידע ובמיון הראשוני של החיבור בינו לבין עולם התוכן הייחודי שלכם.
 • גם אם אתם ממש מאורגנים – כדאי להקדיש שעה בכל ערב כדי לעבור על מה שכתבתם, כשהמידע עדיין טרי לכם בראש, לסנכרן בינו לבין חוברת העבודה ולהשלים נתונים לפי הצורך.

אינטגרציה של הידע שרכשתם בסדנה במהלך היום היא חלק חשוב ומשמעותי בסגירה של אותו יום ובהיערכות ליום הבא. במשך היום הייתם במרתון של ריצה מטורפת קדימה בעקבות הקצב של המרצה. עכשיו, כשכל המידע לפניכם, אתם יכולים סוף סוף לראות את התמונה הגדולה, לבחון בנחת את האפשרויות השונות להטמיע את התובנות החדשות בסביבה שלכם, ולהיערך לנושא הבא, ביום המחרת.

טיפים מעשיים להטמעה אפקטיבית:

 • שימו דגש על 2 סוגים של תובנות: “דברים שאתם עדיין לא עושים ותרצו ליישם בוודאות”, ו- “דברים שעלו בסדנה ושאתם כבר עושים”. דברים מהסוג הראשון – יהפכו מאוחר יותר למשימות לביצוע. דברים מהסוג השני – יעצימו אתכם כבר במהלך הכנס וימלאו אתכם בתחושת הצלחה.
 • בדף נפרד, רכזו מדי יום 10 רעיונות נקודתיים שלקחתם מהסדנה באותו יום. חשוב שהרעיונות יהיו קצרים וממוקדים, כאלה שאפשר לבצע או להטמיע תוך 5 דקות
 • בכל הרצאה, או בכל נושא שעולה, רשמו דבר אחד, אחד בלבד, לפעולה. חשבו, מה יהיה הדבר האחד שיאפשר לכם ליצור את השינוי הגדול ביותר בחייכם או בעסק שלכם. רשמו אותו בטור שמאל במחברת.

ועוד 2 טיפים ללמידה מועילה ומהנה:

 • קחו אתכם לכל סדנה בקבוק מים וחטיפים (שקית עם אגוזים ופירות מיובשים מסתמנת כלהיט התורן בכל הסדנאות). למידה ופעילות חווייתית שואבות אנרגיה ומייבשות, ובקצב האינטנסיבי של הסדנה – אתם לא רוצים לבזבז זמן יקר על עמידה בתורים לקניית אוכל ושתייה. מניסיון – חבל על כל דקה מבוזבזת!
 • ואם כבר מדברים על היערכות, מדיניות המיזוג בסדנאות רבות-משתתפים שואפת לאפס. וזה אומר שהאולם הולך להיות רפליקה מצמררת של הקוטב הדרומי. הצטיידו בגופיה תרמית, בגרבי צמר ובצעיף. גם אם חלק מהזמן תקפצו ותרקדו כמו משוגעים (וזה בדיוק מה שאתם הולכים לעשות) – עדיין קר שם. ואתם רוצים להיות מוכנים. 

הצעד השלישי: עיבוד והטמעה אחרי הלמידה

נסעתם, חרשתם, פגשתם המון אנשים חדשים, התמלאתם בטונות של אנרגיות והראש שלכם מפוצץ מרעיונות ותובנות והבטחות לעצמכם לעשות וליישם ולהתקדם… מה שאתם צריכים עכשיו זאת תכנית פעולה ממוקדת ויישומית, כדי שזה יקרה.

זמן תעדוף וחשיבה אסטרטגית

כמו שאני נוהגת לומר לבעלי עסקים שמשתתפים בקורסים שלי, כדי שדברים יתבצעו, הם חייבים להיות מתוזמנים ביומן, ואתם חייבים להתייחס לזמן הזה כאל פגישה עם הלקוח הכי חשוב שלכם – אתם. כך גם בכל מה שקשור ליישום הידע והתובנות שלכם מהסדנה.

רוצים להבטיח שבאמת תגיעו אל הרשימות והסיכומים שערכתם תוך כדי הסדנה או הכנס?

 • סגרו שעה ביומן כדי לעבור על החומרים של הכנס ולהכניס אותם לקונטקסט אסטרטגי שמתאים לכם.
 • בחרו 2-3 דברים שעשויים להיות רלבנטיים עבורכם ותזמנו ביומן גם את היישום שלהם
 • לפני שאתם עוברים הלאה – סגרו ביומן שעה נוספת, חודש קדימה, כדי לוודא ביצוע, לחזור לרשימות ולבחור 2-3 דברים נוספים ליישום.

זמן סיכום ושיתוף עם העולם

את המשימה הבאה אתם יכולים לעשות במטוס, בדרך הביתה או בדרך אל היעד הבא (אני טסתי מהכנס ללאס וגאס, להופעה של סלין דיון, וזה התאים לי “בול”).

 • חזרו לרשימות מהכנס
 • בחרו 7 דברים חשובים שלמדתם בכנס (מה > למה זה חשוב)
 • הפכו את הרשימה למאמר שכותרתו “7 דברים חשובים שלמדתי ב…”
 • העלו לבלוג שלכם, הוסיפו תמונה והפיצו בכל מקום אפשרי (לא את המאמר. את הקישור למאמר!).

מכל מלמדיי השכלתי ומתלמידיי יותר מכולם

גם אם התכוננתם ונערכתם והתוודעתם לעולם התוכן של הסדנה מבעוד מועד, תמיד תמצאו חידושים, הפתעות וגם תהליכים מורכבים שמחייבים הבנת עומק לצורך הטמעה ויישום. הדרך היעילה ביותר להטמיע את החומרים החדשים היא פשוט להעביר אותם לאחרים, ועל הדרך להתיידד אתם, להפיל אסימונים ולאפשר להם להעמיק ולהעשיר את המומחיות שלכם.

לכן, כשהכל עדיין טרי לכם בראש, כולל תחושת ההתלהבות והמעורבות,

 • עברו על הרשימות
 • בחרו 10 נושאים מעניינים שהקוראים שלכם ישמחו להכיר ולבדוק
 • רכזו אותם במצגת מזמינה ומושכת (אל תשכחו לשמור אותה כ- PDF על מנת להבטיח שהעברית לא תהפוך לג’יבריש בלתי קריא)
 • והפיצו אותה לכל מקום אפשרי: לקבוצה שלכם בפייסבוק, לרשימת הדיוור שלכם, וגם לגורמים שעשויים להתעניין בידע החדש שרכשתם ואולי ירצו להזמין אתכם להרצאה בנושא.

בשורה התחתונה:

אחד הדברים שמבדילים בין מצליחנים לבין יתר האנשים, זאת הגישה להתמודדות עם אתגרים. רוב האנשים תוחמים את עצמם בתוך אזור הנוחות המוכר והידוע, וגוזרים ממנו את גבולות מרחב ההתפתחות שלהם. כך, כשהם נתקלים באתגר חדש – הם אומרים לעצמם “אני לא יודע… אני לא יכול… זה לא בשבילי”… ואז הם מרימים ידיים אפילו מבלי לנסות ומוותרים מראש על ההזדמנות.

לעומתם, כשמצליחנים נתקלים באתגר חדש – הם אומרים לעצמם “אני לא יודע… אני לא יכול… זה לא בשבילי”, ואז הם שמים לעצמם למטרה ללמוד, להתנסות ולהתמקצע. בעולם של טכניקות ומיומנויות – אפשר ללמוד כל דבר בזמן קצר. צריך רק לאפשר לעצמנו להיפתח להזדמנות ולגלות איך להפוך כל למידה לתכנית פעולה מעשית.

כמו שיכולתם ללמוד מהמאמר, כשאתם עוברים על כל מה שלמדתם בסדנה ומחלקים את הידע הרב לחלקים קלים ליישום והטמעה, אל תשכחו להפעיל את האונה הקדמית: מה מכל מה שלמדתם יכול לשמש אתכם ואיך תיישמו אותו בצורה הטובה ביותר? איפה כל זה פוגש אתכם, ומה תצטרכו לשנות או להשמיט כדי להתאים את הידע לצרכים שלכם? בסופו של יום כל הידע שרכשתם הוא בסך הכל בסיס למחשבה ושינויים. חומר גלם. האתגר הגדול שלכם עכשיו יהיה לחבר אותו עם יתר המרכיבים של העסק שלכם או של מי שאתם, וליצור את הסינרגיה המיטבית שתוביל אתכם אל עוד ועוד הישגים והצלחות.

עכשיו אתם

חלקתי אתכם תובנות וכלים מעשיים מחוויית הלמידה שלי בסדנת HPA של ברנדון בורשארד בסן דייגו. מה תוכלו להוסיף מניסיונכם בסדנאות ואירועי למידה אחרים? איזה עוד טיפ מועיל או עצה טובה תוכלו לחלוק עם הקוראים? אנא, נצלו את התגובות פה למטה, כדי לחלוק אתנו את תובנותיכם המועילות.

הצעד הבא שלכם להצלחה

אהבתם? מוזמנים לשתף את המאמר עם חברים וקולגות.

רוצים לקבל ממני עוד המון טיפים מעשיים, עצות טובות והדרכות מעשירות ושימושיות שיעזרו לכם להתקדם ולהצליח בעולם התוכן והשיווק באינטרנט? במיוחד בשבילכם הכנתי את מיני קורס “שיווק בחיוך”, שיגלה לכם איך באמת עובד השיווק הדיגיטלי, וייתן לכם כלים מעשיים כדי להתחיל לתכנן את תשתית התוכן שלכם לשיווק העסק – לגמרי בחינם. לקבלת המתנה – לוחצים פה.

עידית נעמן

עידית נעמן

עידית נעמן מלמדת עסקים לשווק ולהגיע ללקוחות הנכונים בעזרת תוכן. עסקים שאין להם היום תשתית שיווקית און ליין, מפסידים כסף! תכניות הליווי שפיתחתי - יעזרו גם לך להקים במהירות תשתית אוטומטית לשיווק ומכירה, ולטפח עסק משגשג וביטחון כלכלי - בלי לצאת מהבית. לגישה בחינם למיני קורס "שיווק בחיוך" שיגלה לך מה באמת מניע את השיווק הדיגיטלי ואיך לתכנן תשתית שיווקית לעסק, צעד-אחר-צעד - לוחצים עכשיו על הקישור "גם אני רוצה להצליח ולהרוויח".

אז מה חשבת?...

הגעת למקום הנכון!

שלום, עידית כאן. שמחה שהגעת! 

הקמתי את בלוג “דרך התוכן” בשנת 2009, במטרה לחלוק אתך את הידע והניסיון הרחב שצברתי – כעיתונאית, כנלפיסטית וכמנטורית שיווקית.

מזמינה אותך לקרוא, ליישם וכמובן – לשתף!  

פוסטים אחרונים

החתול משה התעורר מבואס. היום הוא יום הולדתו, ואף חבר לא הגיע לברך. “רוצה לחגוג את יום הולדתך? במקום לשבת סתם עצוב – תזמין את השמחה”, מציעה לו רות, חברתו הטובה, ושניהם יוצאים ביחד למסע קסום בעקבות המחשבות והמעשים שמחזירים לחתול משה את החיוך…
כל הפרטים – בלחיצה על הכפתור 

כמו שכבר בוודאי הבנתם, כתיבה היא כוס התה הכי-הכי שלי. תכל’ס, כל החיים…
אבל ברגע שהפכתי לסבתא, חיברתי לכתיבה את כישורי האימון והנלפ שרכשתי בדרך, יחד עם אהבת האיור ששמרתי שנים רבות במגירה והקמתי את 1001books.co.il
הוצאת ספרים שמתמקדת בספרי העצמה ואימון לפעוטות וילדים. 

במקום להמציא בכל פעם את הגלגל ולבזבז זמן יקר על כתיבת מאמר ארוך מדי, מבולבל ולא שיווקי, רכשו עכשיו את קובץ תבניות המאמרים המוכנות שלי, שיעזרו לכם לכתוב מאמרים מקצועיים איכותיים ושיווקיים – בחצי שעה ואפילו פחות. הקובץ כולל הדרכה מעשית ליישום התבניות + הדרכה לשילוב של כתיבה שיווקית.

תבניות לכתיבת מאמרים

שיווק באמצעות תוכן מתבסס על תוכן רלבנטי, שפונה לדמות לקוח ספציפית ונותן לה מענה מותאם. הלקוח הזה הוא לקוח החלומות שלך וכדי להפיק מהתוכן את התוצאות הרצויות – חשוב שתדעי מיהו, מה מאפיין אותו, מה חשוב לו ומה הוא מחפש. כל אלה ועוד – בקורס הדיגיטלי “לקוח החלומות” שיוביל אותך אל הלקוח האידיאלי שלך ב-5 צעדים קצרים וממוקדים.

מיני קורס לקוח החלומות

סדנה דיגיטלית מעשית שבה אני מובילה אותך צעד-אחר-צעד לכתיבת 6 סוגי המאמרים המבוקשים ביותר ברשת – כולל 3 בונוסים מגבירי תוצאות לאיתור מילות המפתח הנכונות, לבניית תמונה מלווה למאמרים ולהפצה אפקטיבית שתזרים למאמרים עוד ועוד קוראים מעוניינים.

מישהו לכתוב איתו

למעבר לקורס החינמי שיגלה לך מה באמת מניע את השיווק הדיגיטלי ואיך תוכלי לתכנן תשתית תוכן שתזרים לעסק שלך לקוחות על אוטומט - מוזמנת למלא את הפרטים.

הפרטים שמסרת שמורים ובטוחים והם ישמשו אותי כדי לחלוק אתך ידע מועיל להצלחתך!

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן