דברים שרואים מכאן לא רואים משם

חמישה וקצת ימים לאחר פרוץ השריפה הנוראית בכרמל, ומי שמתעמק מעט בסיקור התקשורתי הקשור לאירוע יכול לשים לב איך התכנים מתחילים לשנות כיוון. אני מניחה שבחוגים לתקשורת עוד יכתבו על העניין הזה כמה וכמה עבודות סמינריוניות, וחשוב לי להבהיר שאין בדבריי שום כוונה שיפוטית, אבל בואו נראה מה בעצם קרה שם ואיך כל זה קשור לשיווק תוכן.

מרגע שהנסיבות הטרגיות העלו את הדליקה למרכז העיסוק התקשורתי, הפכה הדליקה להצגה הכי טובה בעיר. שלושת ערוצי הטלוויזיה התייצבו מול הלהבות לסיקור צמוד ומתמשך, וכמו שכולנו יודעים – סיקור צמוד לאורך מרבית שעות היממה – מחייב ייצור מסיבי של תכנים.

כדי למלא את השעות הארוכות, נאלצנו לצפות שוב ושוב באותן תמונות, בין ששיקפו את המצב באותה עת ובאותה גזרה ובין שלא, ולהקשיב שוב ושוב לאותם הסברים ולאותם מומחים, לקבל מנות גדושות של מידע לא בדוק ודיווחים סותרים. זה ברור. כשהלהבות אוכלות, אין זמן לבדוק כל פיסת מידע, ושעות שידור אינסופיות מחייבות תוכן אינסופי.

הבעיה מתחילה במקום שבו הסיקור הופך להיות הגיבור, וצריך לתחזק את הבעירה – תרתי משמע, כדי להצדיק את כל האופרציה שסביבה. סימני השאלה שלי נעורו כשמצלמת הטלוויזיה התמקדה שוב ושוב באותו בית מפוייח בבית אורן. הלב כאב, העיניים דמעו, אבל אחרי עשרות תקריבים חוזרים ונשנים על אותו בית, התחלתי לשאול את עצמי – האם אובדנו של הבית הזה משקף את המצב ביישוב כולו? על כך לא ניתנה תשובה, ונאלצתי כמו כולנו, לשאוב את הבנת האירוע מבחירת הצלם.

והנה הבוקר מתברר. לא רק הרוח המזרחית שינתה כיוון. גם הרוח התקשורתית מתגייסת לשלב הלחימה הבא: המלחמה על הפרנסה. “זו טעות גדולה מאוד לומר שהעסק פה קרס ונהרס כליל”, מצוטטת בעיתון דפנה נוף, מנהלת עמותת התיירות כרמלים. “המלונות לא נפגעו… הפגיעה היא זמנית… “. חייקה שמואלי, בעלת צימרים בעין הוד, מספרת שהנוף מהצימרים שלה לא נפגע, ויקיר גרשון, אף הוא בעל צימרים מרהיבים בעין הוד, מצוטט ככועס על כך שהוא רואה בטלוויזיה כאילו חיסלו את כל הכפר הזה. “יש לי 3 צימרים יפים שפונים לנוף. אף אחד מהם לא נפגע. מרכז הכפר לא נפגע…אסור לעשות לאנשים שחור בעיניים”.

אני שמחה בשבילם! 

אני כל כך שמחה בשבילם, בדיוק כפי שאני בוכה עם מי שלא היו ברי מזל כמותם, בדיוק כפי שאני מקווה שהתקשורת לא תניח לבעיות שהתגלעו במהלך האירוע עד אשר יימצא פתרון ומענה, וכשם שאני כואבת כמו כולנו את האובדן והכאב.

העניין הוא לזכור, שדברים שרואים מכאן לא תמיד רואים משם. שלכל תוכן – יש מטרה. כשרוצים להשיג מטרה אחת, שמים את הדגש על המאפיינים שמשרתים את המטרה המסויימת הזאת, וכשרוצים להשיג מטרה אחרת – משתנות הזמירות ומשתנים התכנים. בתקשורת קוראים לזה “נרטיב”. יש נרטיב של אסון ויש נרטיב של ביקורת ויש נרטיב של התגייסות, ובקיצור – כל מטרה והנרטיב שלה.

זה נכון בסיקור תקשורתי.

וזה נכון לא פחות כשמשתמשים בתוכן כאמצעי שיווקי. ואולי צריך לומר, שגם סיקור חדשותי הוא סוג של שיווק. כשמשווקים אסון – צריך להשתמש בטרמינולוגיות ובתכנים המתאימים ל”מכירת” האסון, וכשמשווקים תקווה – צריך לפנות את הבמה למסרים מסוג אחר. הכללים הם בדיוק אותם כללים, והשאלות שאנחנו כצופים, ככותבים או כמשווקים צריכים לשאול את עצמנו, הן אותן שאלות:

 • מהו המוצר/השירות שאנחנו מציעים לקורא/ללקוח?
 • מי קהל היעד שאליו אנחנו מכוונים?
 • מהי חוויית הלקוח שאנחנו רוצים ליצור באמצעות התוכן?
 • מה אנחנו רוצים שיקרה בעקבות החשיפה לתוכן?
 • ולבסוף, איך אנחנו רוצים למתג את התוכן, על מנת שישקף את המוצר/השירות, יקלע לקהל היעד, יצור את חוויית הלקוח הרצויה ויניע את קהל היעד לשינוי ההתנהגותי הרצוי לנו.

והעיקר, שיבואו על כולנו ימים של תקווה, ברכה והרבה ירוק בעיניים!

אודות עידית נעמן

עידית נעמן עוזרת לעצמאים שכותבים וכותבים ולא רואים תוצאות, להקים תשתית תוכן שיווקית מושלמת במהירות ובליווי צמוד, במטרה ליצור חשיפה אפקטיבית ברשת שתוביל אליהם את הלקוחות הנכונים ותאפשר להם להגדיל משמעותית את ההכנסות.

לגישה בחינם למיני קורס "שיווק בחיוך" שיגלה לכם מה באמת מניע את השיווק הדיגיטלי ואיך לתכנן צעד-אחר-צעד את תשתית התוכן השיווקית של העסק - לוחצים עכשיו על הקישור "מתחילים לעשות שיווק בחיוך".

6 תגובות

 1. Gadi Naaman הגב

  מלים כדורבנות
  לדעתי, את צריכה למצוא את שני האנשים שציטטת לשלוח להם את מה שכתבת ולראות אם את יכולה לעזור להם (בתשלום) לקדם את התיירות לאיזור “אף על פי כן” מה דעתך?

 2. מרב כץ הגב

  את כ”כ צודקת
  בדיוק בגלל זה בעלי ואני החלטנו לזרוק את הטלוויזיה מהבית לפני שנתיים
  ממליצה בחום!!

 3. גדי רוה הגב

  קראתי בעיון את הדברים.
  כקורא מן השורה אני מזדהה לגמרי עם הכתוב.
  רוב האנשים קוראים ורואים את הדיווחים בלי שהייתה להם מעורבות או נגיעה לאירוע.
  בכל פעם שאדם זה או אחר קורא או רואה דיווח על אירוע שנכח בו הוא מתעורר ומגיב בדיוק כמו אותם אנשים שהיו עדים לשריפה. רוב האוכלוסיה שותה בצמא את הנאמר וכבר חוגגת בטוקבקים כאילו ודברי העיתונאים דברי אלוהים חיים הם.
  לו הייתי אני צריך לכתוב משהו בנדון הייתי חריף בהרבה ומשתלח בתקשורת שלעתי מזמן כבר אינה אובייקטיבית ומקדישה את רוב זמנה בשיווק, גימיקים, תקריבים ועוד ועוד.
  לו יכולתי הייתי גם אני זורק טלויזיה וקורא הרבה פחות עיתונים אבל זו כבר בעיה נפשית…

 4. עידית נעמן הגב

  הי גדי ותודה על התגובה. אני בהחלט שותפה לרוח הדברים, ויחד עם זאת, אני מזכירה לעצמי תמיד, שלא הייתי רוצה לחיות במדינה שאין בה תקשורת חופשית (חופשית?), כי גם כאשר הדברים מיוחצנים, מיופים או מנופים – הם עדיין נכתבים…

השארת תגובה