דברים שרואים מכאן לא רואים משם

דברים שרואים מכאן לא רואים משם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

חמישה וקצת ימים לאחר פרוץ השריפה הנוראית בכרמל, ומי שמתעמק מעט בסיקור התקשורתי הקשור לאירוע יכול לשים לב איך התכנים מתחילים לשנות כיוון. אני מניחה שבחוגים לתקשורת עוד יכתבו על העניין הזה כמה וכמה עבודות סמינריוניות, וחשוב לי להבהיר שאין בדבריי שום כוונה שיפוטית, אבל בואו נראה מה בעצם קרה שם ואיך כל זה קשור לשיווק תוכן.

מרגע שהנסיבות הטרגיות העלו את הדליקה למרכז העיסוק התקשורתי, הפכה הדליקה להצגה הכי טובה בעיר. שלושת ערוצי הטלוויזיה התייצבו מול הלהבות לסיקור צמוד ומתמשך, וכמו שכולנו יודעים – סיקור צמוד לאורך מרבית שעות היממה – מחייב ייצור מסיבי של תכנים.

כדי למלא את השעות הארוכות, נאלצנו לצפות שוב ושוב באותן תמונות, בין ששיקפו את המצב באותה עת ובאותה גזרה ובין שלא, ולהקשיב שוב ושוב לאותם הסברים ולאותם מומחים, לקבל מנות גדושות של מידע לא בדוק ודיווחים סותרים. זה ברור. כשהלהבות אוכלות, אין זמן לבדוק כל פיסת מידע, ושעות שידור אינסופיות מחייבות תוכן אינסופי.

הבעיה מתחילה במקום שבו הסיקור הופך להיות הגיבור, וצריך לתחזק את הבעירה – תרתי משמע, כדי להצדיק את כל האופרציה שסביבה. סימני השאלה שלי נעורו כשמצלמת הטלוויזיה התמקדה שוב ושוב באותו בית מפוייח בבית אורן. הלב כאב, העיניים דמעו, אבל אחרי עשרות תקריבים חוזרים ונשנים על אותו בית, התחלתי לשאול את עצמי – האם אובדנו של הבית הזה משקף את המצב ביישוב כולו? על כך לא ניתנה תשובה, ונאלצתי כמו כולנו, לשאוב את הבנת האירוע מבחירת הצלם.

והנה הבוקר מתברר. לא רק הרוח המזרחית שינתה כיוון. גם הרוח התקשורתית מתגייסת לשלב הלחימה הבא: המלחמה על הפרנסה. “זו טעות גדולה מאוד לומר שהעסק פה קרס ונהרס כליל”, מצוטטת בעיתון דפנה נוף, מנהלת עמותת התיירות כרמלים. “המלונות לא נפגעו… הפגיעה היא זמנית… “. חייקה שמואלי, בעלת צימרים בעין הוד, מספרת שהנוף מהצימרים שלה לא נפגע, ויקיר גרשון, אף הוא בעל צימרים מרהיבים בעין הוד, מצוטט ככועס על כך שהוא רואה בטלוויזיה כאילו חיסלו את כל הכפר הזה. “יש לי 3 צימרים יפים שפונים לנוף. אף אחד מהם לא נפגע. מרכז הכפר לא נפגע…אסור לעשות לאנשים שחור בעיניים”.

אני שמחה בשבילם! 

אני כל כך שמחה בשבילם, בדיוק כפי שאני בוכה עם מי שלא היו ברי מזל כמותם, בדיוק כפי שאני מקווה שהתקשורת לא תניח לבעיות שהתגלעו במהלך האירוע עד אשר יימצא פתרון ומענה, וכשם שאני כואבת כמו כולנו את האובדן והכאב.

העניין הוא לזכור, שדברים שרואים מכאן לא תמיד רואים משם. שלכל תוכן – יש מטרה. כשרוצים להשיג מטרה אחת, שמים את הדגש על המאפיינים שמשרתים את המטרה המסויימת הזאת, וכשרוצים להשיג מטרה אחרת – משתנות הזמירות ומשתנים התכנים. בתקשורת קוראים לזה “נרטיב”. יש נרטיב של אסון ויש נרטיב של ביקורת ויש נרטיב של התגייסות, ובקיצור – כל מטרה והנרטיב שלה.

זה נכון בסיקור תקשורתי.

וזה נכון לא פחות כשמשתמשים בתוכן כאמצעי שיווקי. ואולי צריך לומר, שגם סיקור חדשותי הוא סוג של שיווק. כשמשווקים אסון – צריך להשתמש בטרמינולוגיות ובתכנים המתאימים ל”מכירת” האסון, וכשמשווקים תקווה – צריך לפנות את הבמה למסרים מסוג אחר. הכללים הם בדיוק אותם כללים, והשאלות שאנחנו כצופים, ככותבים או כמשווקים צריכים לשאול את עצמנו, הן אותן שאלות:

  • מהו המוצר/השירות שאנחנו מציעים לקורא/ללקוח?
  • מי קהל היעד שאליו אנחנו מכוונים?
  • מהי חוויית הלקוח שאנחנו רוצים ליצור באמצעות התוכן?
  • מה אנחנו רוצים שיקרה בעקבות החשיפה לתוכן?
  • ולבסוף, איך אנחנו רוצים למתג את התוכן, על מנת שישקף את המוצר/השירות, יקלע לקהל היעד, יצור את חוויית הלקוח הרצויה ויניע את קהל היעד לשינוי ההתנהגותי הרצוי לנו.

והעיקר, שיבואו על כולנו ימים של תקווה, ברכה והרבה ירוק בעיניים!

עידית נעמן

עידית נעמן

עידית נעמן מלמדת עסקים לשווק ולהגיע ללקוחות הנכונים בעזרת תוכן. עסקים שאין להם היום תשתית שיווקית און ליין, מפסידים כסף! תכניות הליווי שפיתחתי - יעזרו גם לך להקים במהירות תשתית אוטומטית לשיווק ומכירה, ולטפח עסק משגשג וביטחון כלכלי - בלי לצאת מהבית. לגישה בחינם למיני קורס "שיווק בחיוך" שיגלה לך מה באמת מניע את השיווק הדיגיטלי ואיך לתכנן תשתית שיווקית לעסק, צעד-אחר-צעד - לוחצים עכשיו על הקישור "גם אני רוצה להצליח ולהרוויח".

אז מה חשבת?...

הגעת למקום הנכון!

שלום, עידית כאן. שמחה שהגעת! 

הקמתי את בלוג “דרך התוכן” בשנת 2009, במטרה לחלוק אתך את הידע והניסיון הרחב שצברתי – כעיתונאית, כנלפיסטית וכמנטורית שיווקית.

מזמינה אותך לקרוא, ליישם וכמובן – לשתף!  

פוסטים אחרונים

החתול משה התעורר מבואס. היום הוא יום הולדתו, ואף חבר לא הגיע לברך. “רוצה לחגוג את יום הולדתך? במקום לשבת סתם עצוב – תזמין את השמחה”, מציעה לו רות, חברתו הטובה, ושניהם יוצאים ביחד למסע קסום בעקבות המחשבות והמעשים שמחזירים לחתול משה את החיוך…
כל הפרטים – בלחיצה על הכפתור 

כמו שכבר בוודאי הבנתם, כתיבה היא כוס התה הכי-הכי שלי. תכל’ס, כל החיים…
אבל ברגע שהפכתי לסבתא, חיברתי לכתיבה את כישורי האימון והנלפ שרכשתי בדרך, יחד עם אהבת האיור ששמרתי שנים רבות במגירה והקמתי את 1001books.co.il
הוצאת ספרים שמתמקדת בספרי העצמה ואימון לפעוטות וילדים. 

במקום להמציא בכל פעם את הגלגל ולבזבז זמן יקר על כתיבת מאמר ארוך מדי, מבולבל ולא שיווקי, רכשו עכשיו את קובץ תבניות המאמרים המוכנות שלי, שיעזרו לכם לכתוב מאמרים מקצועיים איכותיים ושיווקיים – בחצי שעה ואפילו פחות. הקובץ כולל הדרכה מעשית ליישום התבניות + הדרכה לשילוב של כתיבה שיווקית.

תבניות לכתיבת מאמרים

שיווק באמצעות תוכן מתבסס על תוכן רלבנטי, שפונה לדמות לקוח ספציפית ונותן לה מענה מותאם. הלקוח הזה הוא לקוח החלומות שלך וכדי להפיק מהתוכן את התוצאות הרצויות – חשוב שתדעי מיהו, מה מאפיין אותו, מה חשוב לו ומה הוא מחפש. כל אלה ועוד – בקורס הדיגיטלי “לקוח החלומות” שיוביל אותך אל הלקוח האידיאלי שלך ב-5 צעדים קצרים וממוקדים.

מיני קורס לקוח החלומות

סדנה דיגיטלית מעשית שבה אני מובילה אותך צעד-אחר-צעד לכתיבת 6 סוגי המאמרים המבוקשים ביותר ברשת – כולל 3 בונוסים מגבירי תוצאות לאיתור מילות המפתח הנכונות, לבניית תמונה מלווה למאמרים ולהפצה אפקטיבית שתזרים למאמרים עוד ועוד קוראים מעוניינים.

מישהו לכתוב איתו

למעבר לקורס החינמי שיגלה לך מה באמת מניע את השיווק הדיגיטלי ואיך תוכלי לתכנן תשתית תוכן שתזרים לעסק שלך לקוחות על אוטומט - מוזמנת למלא את הפרטים.

הפרטים שמסרת שמורים ובטוחים והם ישמשו אותי כדי לחלוק אתך ידע מועיל להצלחתך!

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן