ניהול תוכן: איך לפתור את בעיית השיווק הכי משמעותית שלך, בעזרת 6 צעדים קלים של ניהול תוכן יעיל

שיווק בתוכן, או כמו שמקובל לקרוא לו במחוזותינו, תוכן שיווקי, הוא כבר מזמן לא אופציה אלא מציאות עסקית מובילה. עם 1900 חיפושים בחודש, וכאשר יותר ויותר עסקים כותבים את דרכם ללקוחות – האתגר האמיתי שלך הוא כבר לא להאכיל את מפלצת התוכן בעוד ועוד תוכן, אלא למקסם כל יחידת תוכן (טיפ, מאמר, פוסט וכד’) למקסימום חשיפה מניבה ברשת. המאמר שלפניך מציע שישה צעדים קלים של ניהול תוכן יעיל, במינימום יצרנות ומקסימום יצירתיות. אני מזמינה אותך לקרוא, לפרגן בלייק, להגיב ולשתף.

למעלה מ-92% מהעסקים בארה”ב משתמשים בידע המקצועי שלהם כדי להביא עוד לקוחות לעסק, באמצעות תוכן שיווקי. כך אומרים הסקרים. לא צריך להיות מתמטיקאי זוכה פרס נובל כדי להבין, שאם תוכן הוא הכלי השיווקי המוביל של העסק שלך – סביר להניח שיהיה לך צורך בהרבה תוכן. גם על כך מדברים סקרים, הטוענים כי כמחצית מהעסקים המפעילים אסטרטגיה של שיווק בתוכן, מדווחים  שהאתגר מס’ 1 שלהם הוא יצירת כמות מספקת של תוכן, ליישום האסטרטגיה בה בחרו.

האם המצוקה של ייצור כמויות התוכן הנדרש לשיווק העסק מוכרת גם לך? כי אם כן, יש לי בשבילך מסר מרגיע: שוב מתברר שהגודל לא קובע. מה שעושה את העבודה זאת לא כמות התוכן שלך, אלא המינוף של התוכן ליצירת נוכחות שיווקית מניבה.

מה זה אומר בתכל’ס? המשמעות בפועל היא, שהאתגר האמיתי של עסקים שעושים שיווק בתוכן, איננה בנייה של מערך ייצור תוכן אינסופי (“להאכיל את מפלצת התוכן”)  אלא להיפך, לרתום כל יחידת תוכן למקסימום חשיפה ותועלת (“לתת למפלצת לעבוד בשבילך ביג טיים”).

נרגענו? יופי. עכשיו אני מציעה לך לקחת הפסקה מהקריאה, להכין לעצמך קפה, ולצאת יחד אתי בעקבות 6 צעדים קלים של ניהול תוכן יעיל, אשר יבטיחו כי כל פיסת תוכן פרי עמלך – סטטוסים, פוסטים, מאמרים, דפים באתר ומה שזה לא יהיה – תוביל אותך בבטחה לעבר היעדים העסקיים שהצבת לעצמך – בלי להזיע ובלי לחפור.

1. כל תוכן הוא בסיס למיחזור תוכן
רגע לידתו של התוכן שלך הוא גם הרגע המתאים ביותר לקבוע את עתידו, ואיך בכוונתך לתת לו מקסימום נוכחות ברשת. נניח שהחלטת לכתוב פוסט לבלוג על אפקטיביות שיווקית. בקלי קלות באפשרותך להחליט בו-ברגע, לפרק את הפוסט ל-7 טיפים של אפקטיביות שיווקית (רמז: הטיפ הראשון יעסוק במיחזור תוכן…), ואז לשלב את הטיפים במצגת ולהעלות אותה ל- slideshare.net.

היתרון הגדול של התכנון בזמן הכתיבה הוא שהוא מאפשר לך לייצר הרבה תוכן סביב אותו נושא, בתוספת שולית של זמן ייצור. ובנוסף, והנה השוס האמיתי, הוא מאפשר לך לייצר מגה-נוכחות ברשת בנושא ספציפי, להציף את הצמתים הרלבנטיים בתוכן שלך, ולהפיק חשיפה מרוכזת ובולטת במיוחד.

שני טיפים מעשיים לביצוע מיידי:

 • כמה יותר קטן – יותר זריז. כמו שאני נוהגת לומר ללקוחות, אין שום סיבה בעולם לכתוב מאמר של 2,000 מילה, אם אפשר לפרק אותו ל- 100 סטטוסים של 20 מילה, ולהרוויח נוכחות מטורפת בפייסבוק, למשל.
 • דבר אליי בתמונות, אהובי. אחוזי הצפייה בתמונות עולים לאין שיעור על אחוזי הקריאה של טקסט. מסקנה: ניתן להרוויח חשיפה “קלה” על ידי תוכן ויזואלי: מ”מים, תמונות ואינפוגרפיקה, שאפשר להעלות לפלטפורמות כמו פינטרסט ודומיה.

 2. לעולם בעקבות מנועי החיפוש
אסטרטגיית תוכן שיווקי ואסטרטגיית קידום אתרים הן שידוך מהאגדות, שלא רצוי לפרק. לפני שנכתבת ולו מילה אחת של טקסט – כדאי מאוד שיהיה ידוע לך היטב באיזה ביטויי חיפושים משתמשים הלקוחות הפוטנציאליים שלך כדי למצוא אותך ואת מה שיש לך למכור להם.

האם הם מחפשים סדנה (74,000 חיפושים בחודש) או סדנא (60,500 בלבד)? האם הם מחפשים כתיבת תוכן (4,400 חיפושים בחודש) או כתיבת מאמרים (1,900 בלבד)?

בלי לדעת מה אנשים מחפשים, ולתת לתוכן שלך לתמוך ביכולת האיתור של העסק שלך ברשת – חבל על כל דקה של עבודה…

שני טיפים מעשיים לביצוע מיידי:

 • ההגזמה היא מהשטן. לא לדחוס ביטויי מפתח ולא להעמיס חזרות מיותרות במקום שאין בו צורך אמיתי ואורגני לתוכן.
 • אחד אחד ובאין רואה. המדד לתוכן שעבר אופטימיזציה מקצועית למנועי חיפוש הוא, שהאדם הסביר הקורא אותו כלל אינו מבחין שנעשה בו מניפולציה כלשהי…

3. אל תסתכלו (רק) בתוך הקנקן, אלא (גם) באיך שהוא נראה
אומרים שאנחנו אוכלים קודם כל עם העיניים. מוכר? אנחנו גם קוראים עם העיניים (ברור), והכי הכי, אנחנו מבינים מה חשוב יותר ומה חשוב פחות, בעזרת אלמנטים ויזואליים כאלה ואחרים.

חשוב מאוד לתת לדברים החשובים נוכחות אקסטרא, שתבליט אותם מהטקסט השוטף, ותאותת לקוראים כי עליהם לעצור ולהקדיש לחלקים המודגשים אקסטרא תשומת לב.

שני טיפים מעשיים לביצוע מיידי:

 • זה לא רק ה”content”, זה גם ה”context”. דברים שרואים במסך על השולחן, נראים לגמרי אחרת במסך של הטבלט, ו/או במכשיר הסמרטפון. כיוון שאין לנו באמת מידע על המקום והזמן שבו הקוראים שלנו ייחשפו לתכנים שלנו, כדאי מראש לתת פתרונות עיצוב שייראו במיטבם גם במצבי “דחק” של מסך קטן, זמינות מינימום ותשומת לב בקאנטים.
 • קצר, זריז ואפקטיבי. בזמן האחרון אני מוצאת את עצמי קוראת יותר ויותר חומר מקצועי דרך הסמרטפון – תוך כדי המתנה, בטיול עם הגולדנית או סתם כשאני מתפנקת מתחת לפוך. ברגעים אלה, המנצחים האמיתיים הם המאמרים שבאמת-באמת מרתקים אותי. האחרים – מחכים לזמן למידה במשרד, מול המסך הענק.  מה זה אומר בתכל’ס? אם ברצונך למקסם את נגישות התוכן שלך לקורא – חשוב מאוד לקצר איפה שאפשר לקצר, ולוודא שהתוכן באמת בעל ערך, שימושי, מהנה ומושך.

4. בלי הוראות הפעלה – זה לא יעבוד
הגעת לצעד הרביעי מתוך שבעה צעדים לשיפור האפקטיביות השיווקית שלך. האם יש לך מושג מה רציתי לגרום לך לעשות בתום קריאת המאמר? אני מניחה שהתשובה היא “לא”, וסביר להניח כי גם בסוף המאמר המחשבות שלך והמחשבות שלי לא יצטלבו מעצמן, אם לא אגיד לך, במילים הכי מפורשות, מה לעשות בתום הקריאה.

בשפת השיווק קוראים לזה “קריאה לפעולה”, וזהו אחד כלים הכי חזקים להפוך את התוכן שלך לתוכן שיווקי שמביא תוצאות שיווקיות: פשוט, להגיד לקורא מה לעשות.

שני טיפים מעשיים לביצוע מיידי:

 • להגיד זה להגיד. לא לרמוז, לא ללחוש, לא ללכת סחור-סחור. להגיד. בלשון ציווי. בצורה ברורה ומפורשת: מה לעשות, מתי לעשות ואיך לעשות, ולבסוף, להשתמש בטריגרים שיווקיים כדי לעורר את הדחיפות הנדרשת להשלמת המשימה.
 • רלבנטי זה הכי, אחי. נתת לקורא משימה? חשוב מאוד שהיא תעצים את חוויית המידע של הקורא ותהיה ההמשך הישיר והמתבקש של התוכן שלך.

 5. תוכן און ליין זו רק התחנה הראשונה
תוכן, ממש כמו כל דבר אחר, צריך לשווק. זה שהעלית פוסט לבלוג או דף חדש לאתר, וגוגל מן הסתם אינדקס אותו – לא אומר שקהל המטרה שלך ימצא אותו בתוך כל ג’ונגל המידע הווירטואלי. העלית תוכן לאוויר? עכשיו המשימה שלך ללוות אותו בעולם הגדול, לפתוח עבורו דלתות, להוביל אותו לצמתים חיוניים, ולוודא שיקבל מקסימום חשיפה מניבה למקסימום צרכנים עתידיים.

שני טיפים מעשיים לביצוע מיידי:

 • אם חשיפה – אז כמו שצריך. כמה אנשים עוברים אצלך באימייל ביום? עשרה? עשרים? מאה? האם יש לך חתימה אישית שמתלווה לכל מייל יוצא וחוזר? למה לא להוסיף לחתימה גם שורת הקדמה על הפוסט החדש, בתוספת קישור?
 • גם קידום ממומן הוא אופציה. לא יודעת אם שמת לב, אבל בזמן האחרון פייסבוק כבר לא כזה ויראלי. מי שרוצה להרחיב את מעגל הנחשפים לתכנים שלו – מתבקש לשלם, ולא מעט. זה מרגיז. וזה מעיב על עתידה של פייסבוק ככלי עסקי חינמי, ללא ספק. אבל ברומא – נהג כרומאי. יש לך פוסט טוב שברצונך לנצל כדי למשוך תנועה לאתר? קידום ממומן בתקציב מוגבל (נגיד, 10 דולר סה”כ) יגדיל את מעגל החשיפה במכפלות משמעותיות, ועל הדרך, יתרום גם להרחבת מעגל האוהדים של הדף העסקי שלך.

 6. אם לא תתחבר – זה לא ייגמר
התוכן השיווקי שלך הוא הדלק המניע של הקרדיטציה השיווקית שלך ברשתות החברתיות. כל פיסת תוכן היא הזדמנות לשיחה, למעורבות, לבניית קשר ולהנעת החברים לפזר את התוכן המעולה שהכנת, הלאה, אל החברים שלהם ואל החברים של החברים שלהם… על הדרך יש לך ערך מוסף של עוד חשיפה ועוד נוכחות ועוד השפעה ועוד אנשים שמתוודעים אליך, כאדם וכספק אפשרי, ואל עולם התוכן שלך, בדרך להפוך מקוראים לצרכנים.

שני טיפים מעשיים לביצוע מיידי:

 • הכל בגלל כפתור קטן. מהפכת כפתורי השיתוף כבר מזמן הפכה לחלק בלתי נפרד מנתיב השיווק. לצרף אותם לכל פוסט ולכל עמוד (ולהקפיד שהקישורים יהיו תקינים) – זו כבר לא המלצה אלא חובה. המהדרין שמים את הכפתורים גם מעל הטקסט וגם בסופו, העיקר שלקורא תהיה הזדמנות נגישה וברורה להמליץ ולשתף את התוכן שלך עם כל העולם ואשתו.
 • חברתי המתוקה והמוכשרת סיגל רוה אומרת, שהעולם מלא באנשים שרק רוצים לעזור לנו. כל מה שעלינו לעשות, אומרת סיגל, זה רק לבקש… הסטטיסטיקה מראה, שאם מבקשים לייק, ו/או תגובה ו/או שיתוף – התגובות בפועל עולות באחוזים רבים. זה בדיוק כמו הקריאה לפעולה: לא מבקשים – לא מקבלים. מבקשים? מקבלים בשפע!

בשורה התחתונה:
אם כבר השקעת ביצירת תוכן איכותי, מונחה מטרות וממוקד לקוח, מוטלת עליך החובה לוודא שהתוכן שלך יפרוש כנפיים ויגביה עוף, למקסימום חשיפה ולכמה שיותר קוראים, כדי לשכנע אותם לנקוט בפעולה ולבצע את המשימות הנדרשות. ככל שיעלה בידך לבצע את תהליך ההפצה והשיתוף בעזרת תהליכים מתוחכמים של אופטימיזציה ומיחזור תוכן, והקפדה על כללי כתיבה והתאמה אופטימליים להקשר ולמיכשור – כך יידרשו ממך פחות שעות מאתגרות של ייצור ויצרנות, ויותר שעות מהנות של יצירה ויצירתיות.   

והנה כלי שימושי שיעזור לך למנף כל פיסת תוכן לנוכחות מגוונת ומניבה ברשת: מדריך בזק למיחזור תוכן. הוא חינמי. הוא מלא רעיונות טובים. והוא כולו בשבילך – להצלחתך.

עד כאן אני. עכשיו תורך. חלקתי איתך את מחשבותיי על ההבדלים שבין כתיבה מסיבית ומתישה של מסות של תוכן שיווקי, לבין ייצור תוכן אד-הוק ומיקסום ההפצה שלו בדרכים שונות. מה דעתך? מה היית רוצה להוסיף? להאיר? להגיב? דעה שונה? הבמה כולה שלך! 

אודות עידית נעמן

עידית נעמן עוזרת לעצמאים שכותבים וכותבים ולא רואים תוצאות, להקים תשתית תוכן שיווקית מושלמת במהירות ובליווי צמוד, במטרה ליצור חשיפה אפקטיבית ברשת שתוביל אליהם את הלקוחות הנכונים ותאפשר להם להגדיל משמעותית את ההכנסות.

לגישה בחינם למיני קורס "שיווק בחיוך" שיגלה לכם מה באמת מניע את השיווק הדיגיטלי ואיך לתכנן צעד-אחר-צעד את תשתית התוכן השיווקית של העסק - לוחצים עכשיו על הקישור "מתחילים לעשות שיווק בחיוך".

2 תגובות

 1. מנשה אברמוב הגב

  אשמח להוסיף המלצה לכלי מעשי שיתאים לדוגמא הראשונה שהצגת בסעיף 5, ישנו תוסף נהדר בשם wisestamp שאפשר לשלב בחתימות המייל.

  כחלק מהפיצ’רים שלו תמצאו אופציה למשוך מתוך רשומות RSS של האתר את התכנים האחרונים באתר ולהציג אותם בצורה אינטואיטיביים בכל מייל שנשלח:)

  • עידית נעמן הגב

   תודה לך, מנשה, על התגובה ועל ההמלצות המשלימות. wisestamp, שהיא כצפוי סטארטאפ ישראלי, היא צעצוע חמוד להפליא. לי, המשתמשת עדיין באאוטלוק, יש בעיה, כי הפיצ’רים שלהם מותאמים לג’ימייל. האפשרות לשתול טקסט דינמי שמייצג את התכנים האחרונים בבלוג ממש מפתה לעבור… יופי של פיצ’ר. תודה!

השארת תגובה