ניהול תוכן: זה לא התוכן. זה השיווק בתוכן. וזה כל הסיפור

ניהול תוכן: זה לא התוכן. זה השיווק בתוכן. וזה כל הסיפור

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

אמנות הסיפור מלווה אותנו מימיה הראשונים של האנושות, אבל בשנים האחרונות היא הפכה לסמן הימני של התוכן השיווקי. תבלין הפלא שמחולל את קסם האנגייג’מנט. זה מה שעושה את ההבדל בין מה שעובר לידנו לבין מה שלוכד את תשומת לבנו וגורם לנו לרצות לדעת עוד, להקשיב ולא רק לשמוע, לזכור טוב יותר את הפרטים, להרגיש שאנחנו חלק מהסיפור, וזה בדיוק המקום שבו נוצר הקשר עם הלקוחות. זה המקום שבו אנחנו רוצים להיות עם הקוראים שיהפכו ללקוחות. וזה המקום שבו בא לעולם השיווק בתוכן. כי זה לא התוכן שעושה את העניין. זה הסיפור שמניע את השיווק דרך התוכן. וזה לא, אבל ממש לא, אותו דבר. איך מגייסים את אמנות הסיפור לטובת השיווק? על כך במאמר שלפניכם. מוזמנים לקרוא, ליישם, לפרגן בלייק, להגיב וכמובן – לשתף עם חברים וקולגות. בהצלחה.

כשבוע וחצי לפני פתיחת קורס “ניהול תוכן למקצוענים” המשימה העיקרית שלי היא לעבור שוב ושוב על חומרי הלימוד, להתעדכן ולעדכן. אין ברירה… עולם השיווק בכלל והשיווק בתוכן בפרט לא סתם מתקדם, הוא שועט קדימה, ומה שהיה נכון ואפילו חדשני לפני מספר חודשים, קרוב לוודאי שהשתנה אם לא  זהר לרגע בשמי השיווק ונעלם באפלולית שלפני השחר החדש. כללי המשחק משתנים חדשות לבקרים. דוגמאות? הנה שלוש…

 • גוגל הגדולה, שהשיקה את אלגוריתם “קפאין” (יוני 2010) וברגע של שגעון גדלות החליטה להוסיף את הרשתות החברתיות לתוצאות החיפוש, לומדת מאז מחדש לחיות בוקר-בוקר בעולם שבו זמינות חוכמת החברים מאיימת על תחכום חוכמת ההמון
 • פייסבוק היא כבר לא גן העדן הוויראלי החינמי שהייתה לפני ההנפקה במאי 2012, ועסקים המעוניינים להגיע ולגעת בלקוחות ובחברים של הלקוחות – נאלצים לשלם לא מעט (ולמען האמת, אפילו יותר ויותר) בעבור החשיפה
 • גם כל עקרונות האופטימיזציה למנועי חיפוש השתנו, מאז בא לעולם אלגוריתם “פנדה” (פברואר 2011), שהעניק את המפתחות לתוכן מקורי, איכותי ובונה קשר; ואחריו “פינגווין” (אפריל 2012), שטיפל בסוגיות השונות של אופטימיזציית-יתר וחיסל, בין היתר, את כל מה שהיה נהוג עד אז לגבי מינון של מילות מפתח בתוכן.

הדבר הכי קבוע הוא הזמני
ובמהפכה כמו במהפכה. מקצועות חדשים נולדים ואחרים נעלמים מן העולם. רשתות באות ורשתות נעלמות. הרגלים ישנים מפנים את מקומם למוסכמות חדשות. מה שנראה מובן מאליו ונאמר באופן הנחרץ ביותר עם כמה וכמה סימני קריאה – מקבל סימני שאלה, ואחר כך שלוש נקודות ולבסוף מועבר למחסן האנקדוטות. הנה, למשל, כמה דוגמאות שאני ממליצה למנהלי תוכן לשמור בארסנל הידע האישי. ציטוט טוב במקום הנכון – שווה זהב:

 • 1899 – צ’ארלס ה. דואל, משרד הפטנטים האמריקני: “… כל מה שאפשר להמציא כבר הומצא…”
 • 1939 – ה”ניו יורק טיימס”  על המצאת הטלוויזיה: “… הטלוויזיה לא תצליח להיות כלי מסחרי… כי אנשים צריכים להסתכל כל הזמן לעבר המסך… ולמשפחה האמריקאית הממוצעת אין זמן לפעילות הזאת…”
 • 1943 – תומס ווטסון, מנכ”ל י.ב.מ: “… לדעתי, יש שוק עולמי אולי ל-5 מחשבים…”
 • 1977 – קן אולסן, מייסד דיגיטל: “… אין כל סיבה בעולם שיהיה לאדם פרטי מחשב בביתו…”
 • 1986 – רוג’ר סמית, יו”ר ג`נרל מוטורס: “… עד סוף המאה נחייה בעולם ללא נייר…”

בין כל גלי השינויים של אוקיינוס החדשנות הסוער, נשאר רק דבר אחד יציב, אטרקטיבי, מושך ואפקטיבי: הסיפור.

זה הסיפור שעושה את ההבדל

כולם אוהבים סיפורים. אנשים זקוקים לסיפורים. זה חלק בלתי נפרד מהתכנות הקוגניטיבי של בני האדם. אנשים לא רוצים שימכרו להם (למרות שהם נורא אוהבים לקנות…), או שיסנוורו אותם עם משחקי מילים ומקסמי שווא צרכניים, אבל הם תמיד מוכנים לשמוע או לקרוא סיפור טוב.

אמנות הסיפור (Storytelling) היא אמנות עתיקת יומין, שימיה כימי האנושות, מציורי הקיר במערות, דרך הטרובדורים הנודדים ואגדות זקני השבט, ועד לפריחה המחודשת של מספרי הסיפורים בימינו.

על פי ויקיפדיה, אמנות הסיפור פירושה: העברת מסרים במילים, בתמונות ובצלילים, לעתים בעזרת אימפרוביזציה וטכניקות קישוט אחרות. בכל תרבות, בכל מקום, נעשה שימוש בסיפורים כדי לשעשע, לחנך, לשמר את המורשת ולהטמיע ערכים.

עלילה. דמויות וזווית של מספר. ו…זהו בעצם

בכל סיפור טוב יש עלילה, דמויות וזווית ראייה שדרכה מסופר הסיפור. הוסיפו לכך אימפרוביזציה בזמן אמת, אינטונציה תיאטרלית, שימוש בנוסחאות קבועות ומוכרות (“… לפני שנים רבות… בארץ רחוקה רחוקה…”) ותבניות מנחות, כמו: “חוק ה-3” (שלושה אבות, זהבה ושלושת הדובים, שלושת המוסקיטרים ועוד) או “סיפור מסע הגיבור” – וכל מה שנותר הוא רק להכניס את הנתונים שלכם לתוך המשוואה ו…בינגו!

“הצורך לספר ולשמוע סיפורים הוא צורך ראשוני בסיסי למין האנושי, שני רק לצורך בתזונה וקודם אפילו לצורך באהבה ומגן”, כתב הסופר האמריקני ריינולדס פרייס.

ועכשיו, מצאה לעצמה מורשת הסיפור עתיקת היומין הזאת כר פעילות נרחב גם בתקופה המודרנית. מעבר לצורות הסיפור המסורתיות, כמו: פנטזיה, אגדות, פולקלור, מיתולוגיה, סיפורי מעשיות ומשלים (עיין ערך: חרב האמת, הארי פוטר, שר הטבעות, משחקי הכס, סיפורי נרניה ועוד ועוד…), קנתה אמנות הסיפור אחיזה בסיפורת היסטורית, בנרטיב האישי, בביקורת פוליטית, בחינוך וכמובן, בשיווק.

מהאדם הקדמון ועד מקדונלדס. זה אותו סיפור. 

הכלים אולי השתנו ואיתם גם מרחבי העלילה. גבולות עולמו של הגיבור גדלו לאין שיעור. המופע האישי החד פעמי צימח כנפי נצח דיגיטליות, אולם ציורי החיות במערות האדם הקדמון בצפון ספרד לא שונים בהרבה מסיפורי תשדיר ההמבורגר של מקדונלדס. שניהם מספרים סיפור על אוכל, תשוקה ומאבק – שלושה מרכיבים מנצחים בכל תקופה ובכל סביבה אנושית.

אמנות הסיפור היא אמצעי נהדר כדי לחלוק חוויות ולהסביר תהליכים.

סיפורי התנ”ך. לא מה שזכרתם

זוכרים כמה התייסרנו (חלקנו לפחות) בשינון פרקי התנ”ך בכיתה, לעומת הנאתנו הצרופה מהמחזמר “שלמה המלך ושלמי הסנדלר”? ואפרופו תנ”ך, אני מזמינה אתכם לשער העיר, להקשיב לסיפורים של הנביא עמוס. “על שלושה פשעי דמשק”, הוא פותח… ואנשים מתחילים להתקבץ סביבו, צמאים לסיפור טוב. “על שלושה פשעי עזה”, הוא ממשיך, ועוד ועוד עוברי אורח נעצרים בעניין… הנביא עמוס הוא מספר מיומן. הוא יודע שסיפור טוב צריך דרמה, עוצמה ופתיון שילכוד את השומעים, והוא מספק את הסחורה בלי להתבלבל… צור, אדום, בני עמון, מואב… כולם נצרפים באש הזעם ומספקים לקהל המשולהב את הקתרזיס של חדוות הנקמה, לפי שאין שמחה כמו שמחה לאיד… ואז, ורק אז, כשהוא מוקף בהמון המריע, הקשוב, הצמא לעוד ועוד סיפורים על הפשלות של השכנים, הוא מגיע לפואנטה: על שלושה פשעי יהודה וישראל ונבואת הזעם המובטחת… וכל הקהל נאלץ להקשיב ולבלוע את הפיתיון עם הקרס. זאת לא מקריות. זאת אמנות הסיפור.

זוכרים איזה שעמום היה ללמוד בע”פ פרקי היסטוריה יבשושיים ו/או מונחים גיאוגרפיים מורכבים בעלי 8 אותיות ויותר… ואיך זה, לעומת הצפייה בסדרות היסטוריות ובסדרות טבע בטלוויזיה – שמדברות בדיוק על אותם נושאים, אבל מספרות סיפור נפלא, שיש בו עלילה, גיבורים, דרמה וקסם שכל אחד יכול להתחבר אליו.

סיפור שבונה קשר. זה כל השיפור

אה… החיבור… קסם האנגייג’מנט. זה מה שעושה את ההבדל בין מה שעובר לידנו לבין מה שלוכד את תשומת לבנו וגורם לנו לרצות לדעת עוד, להקשיב ולא רק לשמוע, לזכור טוב יותר את הפרטים. נו… להרגיש שאנחנו חלק מהסיפור… ומרגע שאנחנו חלק מהסיפור – פירושו שזה גם הסיפור שלנו.

כמשווקים, זה בדיוק המקום שבו אנחנו רוצים להיות. זה המקום שבו נוצר הקשר עם הלקוחות. עם הקוראים שיהפכו ללקוחות. וזה המקום שבו בא לעולם השיווק בתוכן. כי זה לא התוכן שעושה את העניין. זה הסיפור שמניע את השיווק דרך התוכן. וזה לא, אבל ממש לא, אותו דבר.

השאלה הגדולה שעליכם לשאול את עצמכם היא, האם אתם יודעים מה הסיפור שלכם, או ליתר דיוק – מה סיפור המותג שלכם, ואיך לספר אותו… אנשים (או מוצרים, או מותגים, או מסרים) ללא סיפור – הם כמו נוצה קלה ברוח. הסיפור – הוא זה שממלא אותנו בתוכן, נותן לנו משקל ונוכחות, מאפשר לנו להשאיר מאחורינו מורשת ראויה ומאפשר לנו להתחבר אל השומעים ו/או הקוראים, בדרך להפוך אותם לחלק מהסיפור שלנו, או מוטב, להפוך את הסיפור שלנו לסיפור שלהם.

אז איך מספרים סיפור טוב? הנה החמישייה הפותחת:

 • דבר ראשון, חפשו את הסיפור

העולם מלא סיפורים מרתקים. צריך רק לפקוח את העיניים ולהתחיל לחשוב “מה הסיפור”. כל לקוח הוא סיפור. כל קנייה היא סיפור. כל החזרת מוצר היא סיפור. כל שימוש במוצר הוא סיפור. התחילו לתשאל את הלקוחות. מה מביא אותם אליכם. מה הצרכים שלהם. מה החלומות שלהם. ועכשיו, ספרו את סיפור המותג שלכם דרך העיניים שלהם. חפשו את הסיפור בכל פינה. הוא שם. צריך רק לגלות אותו…

 • דבר שני, חפשו את הגיבור

כל סיפור טוב צריך גיבור. הגיבור הוא זה שיוצא למסע, שעובר מסלול מפרך של הרפתקאות וסכנות, והוא זה שיגיע אל סוף הסיפור כשהוא שונה מכפי שיצא לדרך. בסיפור שלכם, הגיבור יכול להיות המותג, המפעל, העובד, חומר הגלם וכמובן הלקוח. התפקיד שלכם הוא למצוא יחד אתו את נקודת הפתיחה, ללוות אותו בדרכו ולעמוד לצדו בקו הגמר.

 • אל תוותרו על הנוכחות שלכם

כל סיפור טוב צריך מספר. זהו מנהל הסיפור, הידיים שמניעות את הגיבורים, העיניים שרואות כל קמט בשמלה וכל קמט בפנים, ההגה שמכוון את העלילה אל חוף מבטחים. בסיפור שלכם זה אתם. אל תוותרו על הנוכחות שלכם. הובילו את הסיפור בגובה העיניים, בטון האופייני לכם, כך שמי שמכיר אתכם יוכל לזהות את קולכם בין השורות, ומי שלא – יוכל להתרשם. ואל דאגה. נייטרליות היא לא ממין העניין. אתם לא כותבים מחקר אקדמי. אתם מספרים סיפור. את הסיפור שלכם. הקול שלכם הוא זה שעושה את ההבדל בין כתיבה מכנית לכתיבה מחשמלת. זה, כמו שאומרת טליה בתי, זה מה שהופך אתכם לאתכם.

 • מצאתם סיפור? עכשיו חפשו את הפנטזיה

דלת יכולה להיות לוח עץ צבוע או מצופה עם צירים ומנעול… דלת יכולה להיות צורך, אמנות, ביטחון, או מוניטין. אבל דלת איכותית שמאפשרת לאהוב בפרטיות היא כבר לא סתם לוח עץ. וגם לא עוד פתרון. היא סוג של קסם. פנטזיה. לכו עם הפנטזיה הזאת עד הסוף… חפשו את הפנטזיה בכל פינה. היא שם. צריך רק לגלות אותה…

 • אל תתנו לעריכה לתקוע אתכם

תנו לדמיון להוביל את הכתיבה שלכם. בלי לחשוב. בלי לעצור כדי לערוך ולשפצר. זה רק אתם והמחשב שלכם. עצמו עיניים ותנו לדמיון להשתולל ולאצבעות לרוץ על המקלדת. חלקיקי מחשבות, הגיגים, אסוציאציות – הכל הולך, ואם לא תכתבו – זה יילך למקום אחר. מה שמלהיב אתכם – קרוב לוודאי ילהיב את הקוראים שלכם. אם תשימו לעצמכם ברקסים – תתקעו גם את עצמכם וגם אותם. התפרעו. עוד יגיע זמנה של העריכה. כשכותבים – כותבים. לא עורכים

 • תוודאו שיש לכם אש בעיניים

כן, אני יודעת שהבטחתי חמישה כללי אצבע, אבל השישי… השישי הוא הכי חשוב: אמנות הסיפור היא תיאטרון, חגיגה, הפנינג, אקשן. בלי התלהבות ואש בעיניים – זה לא יילך לשום מקום. בדיוק כמו ששומעים בטלפון כשאנחנו מחייכים, כך מרגישים בכתיבה כשמשהו שובה את ליבנו ומצית את דמיוננו, מלהיב, מסעיר ומהפנט. כתבו מתוך התלהבות ותשוקה. התמסרו לסיפור שלכם, והוא יחזיר לכם אהבה – את אהבת הקוראים.

בסופו של יום יש דבר אחד חשוב שעליכם לזכור: יש לא מעט טכניקות נפלאות לספר סיפור, אבל בעולם העסקי, לסיפור שלכם יש מטרה אחת, והיא להיות ראש החץ של אסטרטגיית השיווק שתפקידה לייצר עבורכם לקוחות. אנחנו, מנהלי התוכן השיווקי CCO ובעלי העסקים שאנחנו משרתים – אנחנו לא פה בשביל לספר סיפור נטו. את זה אנחנו משאירים למספרי הסיפורים. אנחנו פה כדי להשתמש בטכניקות של מספרי סיפורים על מנת לספר את הסיפור של המותג שלנו (או שלכם) בצורה המשכנעת והמושכת ביותר, כך שתעבוד בשבילנו ובשבילכם בצורה הטובה ביותר.

זה לא התוכן שעושה את העניין. זוכרים? זה הסיפור שמניע את השיווק דרך התוכן. וזה הדבר האחד שלא משתנה בתוך קלחת החידושים והשינויים שסביבנו. לקוחות תמיד רוצים לקנות, אנחנו תמיד רוצים למכור. רק סיפור טוב יחבר בינינו וייצור את הניצוץ שנדרש כדי להצית את מדורת השבט ואת להט המכירה.

בקורס “ניהול תוכן למקצוענים” אני מלמדת בין היתר טכניקות לבניית סיפור שיווקי מדויק ובונה קשר. יש לכם עכשיו הזדמנות לקבל את כל הכלים החיוניים לשיווק בתוכן ולהוביל את לקוחותיכם בבטחה ובמקצועיות לנוכחות תוכן שיווקי מניבה ואפקטיבית! לחצו על הקישור כדי לקבל את מלוא הפרטים על קורס “ניהול תוכן למקצוענים”.

עד כאן אני. חלקתי אתכם מחשבות, טיפים וכללי אצבע לרתום את אמנות הסיפור לטובת שיווק העסק שלכם, או של לקוחותיכם. עכשיו תורכם. איפה אתם עושים שימוש באמנות הסיפור? האם אתם מרגישים בהבדל? האם קל לכם לרתום את הסיפור לשיווק או שיש עדיין מחסומים שעליכם לחצות בדרך? הבמה כולה שלכם. הנרקוד?

עידית נעמן

עידית נעמן

עידית נעמן מלמדת עסקים לשווק ולהגיע ללקוחות הנכונים בעזרת תוכן. עסקים שאין להם היום תשתית שיווקית און ליין, מפסידים כסף! תכניות הליווי שפיתחתי - יעזרו גם לך להקים במהירות תשתית אוטומטית לשיווק ומכירה, ולטפח עסק משגשג וביטחון כלכלי - בלי לצאת מהבית. לגישה בחינם למיני קורס "שיווק בחיוך" שיגלה לך מה באמת מניע את השיווק הדיגיטלי ואיך לתכנן תשתית שיווקית לעסק, צעד-אחר-צעד - לוחצים עכשיו על הקישור "גם אני רוצה להצליח ולהרוויח".

אז מה חשבת?...

הגעת למקום הנכון!

שלום, עידית כאן. שמחה שהגעת! 

הקמתי את בלוג “דרך התוכן” בשנת 2009, במטרה לחלוק אתך את הידע והניסיון הרחב שצברתי – כעיתונאית, כנלפיסטית וכמנטורית שיווקית.

מזמינה אותך לקרוא, ליישם וכמובן – לשתף!  

פוסטים אחרונים

החתול משה התעורר מבואס. היום הוא יום הולדתו, ואף חבר לא הגיע לברך. “רוצה לחגוג את יום הולדתך? במקום לשבת סתם עצוב – תזמין את השמחה”, מציעה לו רות, חברתו הטובה, ושניהם יוצאים ביחד למסע קסום בעקבות המחשבות והמעשים שמחזירים לחתול משה את החיוך…
כל הפרטים – בלחיצה על הכפתור 

כמו שכבר בוודאי הבנתם, כתיבה היא כוס התה הכי-הכי שלי. תכל’ס, כל החיים…
אבל ברגע שהפכתי לסבתא, חיברתי לכתיבה את כישורי האימון והנלפ שרכשתי בדרך, יחד עם אהבת האיור ששמרתי שנים רבות במגירה והקמתי את 1001books.co.il
הוצאת ספרים שמתמקדת בספרי העצמה ואימון לפעוטות וילדים. 

במקום להמציא בכל פעם את הגלגל ולבזבז זמן יקר על כתיבת מאמר ארוך מדי, מבולבל ולא שיווקי, רכשו עכשיו את קובץ תבניות המאמרים המוכנות שלי, שיעזרו לכם לכתוב מאמרים מקצועיים איכותיים ושיווקיים – בחצי שעה ואפילו פחות. הקובץ כולל הדרכה מעשית ליישום התבניות + הדרכה לשילוב של כתיבה שיווקית.

תבניות לכתיבת מאמרים

שיווק באמצעות תוכן מתבסס על תוכן רלבנטי, שפונה לדמות לקוח ספציפית ונותן לה מענה מותאם. הלקוח הזה הוא לקוח החלומות שלך וכדי להפיק מהתוכן את התוצאות הרצויות – חשוב שתדעי מיהו, מה מאפיין אותו, מה חשוב לו ומה הוא מחפש. כל אלה ועוד – בקורס הדיגיטלי “לקוח החלומות” שיוביל אותך אל הלקוח האידיאלי שלך ב-5 צעדים קצרים וממוקדים.

מיני קורס לקוח החלומות

סדנה דיגיטלית מעשית שבה אני מובילה אותך צעד-אחר-צעד לכתיבת 6 סוגי המאמרים המבוקשים ביותר ברשת – כולל 3 בונוסים מגבירי תוצאות לאיתור מילות המפתח הנכונות, לבניית תמונה מלווה למאמרים ולהפצה אפקטיבית שתזרים למאמרים עוד ועוד קוראים מעוניינים.

מישהו לכתוב איתו

למעבר לקורס החינמי שיגלה לך מה באמת מניע את השיווק הדיגיטלי ואיך תוכלי לתכנן תשתית תוכן שתזרים לעסק שלך לקוחות על אוטומט - מוזמנת למלא את הפרטים.

הפרטים שמסרת שמורים ובטוחים והם ישמשו אותי כדי לחלוק אתך ידע מועיל להצלחתך!

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן