עבודה מהבית: איך להצליח להתמקד ולהתקדם במשימות למרות כל הפיתויים והסחות הדעת שיש בבית 

עבודה מהבית: איך להצליח להתמקד ולהתקדם במשימות למרות כל הפיתויים והסחות הדעת שיש בבית 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
עבודה מהבית

עבודה מהבית הייתה אחת ההחלטות הכי חכמות שלקחתי כשיצאתי לעצמאות. אחרי שנים של פקקים כל הדרך מהרצליה למערכת בתל אביב ובחזרה, לא הייתה מאושרת ממני לקום בבוקר, לעלות על אל"ף, כולל איפור ונעלים, ולרדת קומה אל חדר העבודה (או להתגלגל מהמיטה אל המשרד שלי שהיה שולחן קטן ליד המיטה. העיקר שהייתה לי מכונת כתיבה וטלפון בהישג יד).

ועדיין, היה עליי לדחות את כל החברות והשכנות שציפו שאצטרף אליהן לסיבוב בקניון או לבית קפה, כי "את בבית"… וגם להעמיד על טעותו איש אחד, שהיה משוכנע שמעכשיו – תחכה לו ארוחה של 3 מנות ובית מדוגם כשהוא (דגש על "הוא") חוזר מהעבודה. אז ברוכות המצטרפות לכל מי שמצאו את עצמן מנסות לג'נגל בין חוסר הוודאות לבין הילדים, הבעל והציפיות של הבוס, ולנסות להמשיך ולעבוד מהבית. ואני רוצה לצייד אתכן במדריך הישרדות פרקטי, שיעזור לכן להפיק מהסיטואציה החדשה את המיטב, למרות הכל. ואם אתן בסדר עם זה – שאפו גדול לכן, ואנא, שתפו את המאמר עם אחיותינו למצב.

כי לא משנה אם את בבית מבחירה (כמוני) או מכורח הנסיבות, לעבודה מהבית יש הרבה מאוד יתרונות (במיוחד ביום גשום, כשכולם תקועים שעות בכביש, ואני רק עוברת בזהירות-בזהירות לחדר העבודה), אבל יש גם הרבה אתגרים, ובראש ובראשונה הצורך לייצר לעצמנו את המוטיבציה שמגיעה בילט-אין עם הסביבה התומכת והתובענית של משרד חיצוני (ועוד לא אמרתי אף מילה על הילדים, על הבעל ועל נסיבות המעבר הלא צפוי)…

אז איך מצליחים לעשות את המעבר הזה בשלום ואפילו בהצלחה, לשמר את המחויבות, את הפרודוקטיביות ואת הקשר עם הקולגות, מחד, ולשמור על עבודה אפקטיבית לצד יתר בני הבית? לפניך, תכנית פעולה לשגרת יום תומכת, שתעזור לך להתמודד בהצלחה עם עבודה מהבית דרך 4 זוויות משלימות:

טיפ # 1: גם (ובעיקר) כשעובדים מהבית – עבודה זאת עבודה

מכירה את זה שאת פוקחת עין תורנית על הבוקר, גוררת את עצמך למחשב ומעבירה את היום בפיג'מה או בטריינינג? אחד הדברים הראשונים שקורסים עם המעבר הביתה זאת ההופעה העסקית, ואין דרך יעילה יותר לדרדר את מצבך הנפשי לתהום הייאוש.

אז מה לעשות?

להתלבש. כמו שהיית מתלבש לעבודה בחוץ. טוב, אפשר לוותר על הז'קט המחויט, אבל עד כאן. כל היתר הוא מאסט: בגדים נקיים, שיער מסורק, איפור, והכי חשוב – נעליים ייצוגיות (לא יחפה, לא כפכפים ולא נעלי בית). הקדישי להופעה שלך אותה תשומת לב כמו תמיד. גם בבית, כשאת עובדת – את עובדת (וזה בוודאי נכון בסביבת עבודה שכוללת שיחות ועידה אינטרנטיות, או לייבים בפייסבוק).

טיפ # 2: גם (ובעיקר) כשעובדים מהבית – ארגון זה ארגון

או.קי. אז הגעת למחשב שלך ואת מנסה להתקדם עם המשימות שמחכות לך, אלא שהשעות נוקפות ושום דבר לא זז? עבודה מהבית, בוודאי כשיתר בני הבית בסביבה ועל אחת כמה וכמה מול הרצון להתעדכן להיות עם יד על הדופק, ממש מזמינה מריחת זמן שמושכת אותך מפה לשם, וגורמת ליום לעבור ללא תוצרים של ממש. רק מכונת כביסה, ורק לשטוף את הכלים, ורק לסדר את המיטה, ורק פרק אחד של "הכתר"… הכל – ובלבד שלא תצטרכי להתיישב לשולחן ולהתמודד עם המשימות שמחכות לך… נשמע מוכר?…

אז מה לעשות?

 • לקבוע לו"ז – לקבוע לו"ז ברור ומוגדר ולהכניס את זמן העבודה ליומן ערב קודם או מוקדם בבוקר, רצוי בחלונות זמן זהב שתוחמים את משך העבודה בנושאים שונים וגורמים לדברים באמת לזוז (זמן לקוחות, זמן יצירה, זמן כתיבה, זמן שיווק…). חלון זמן זהב אופטימלי של 50 דקות מאפשר לך להיכנס לספרינט מול עצמך – וכדי לנצח בתחרות, את פשוט תשימי בצד את כל יתר הדברים ותשקיעי את כל כולך בביצוע המשימה.
  למען הסר ספק, בואי נזכיר לעצמנו שלו"ז אין פירושו שאת הולכת להיבלע בחדר העבודה ליום שלם, כי גם אם את לבד בבית – עדיין חשוב שתיקחי הפסקות יזומות כדי לאוורר את הגוף ואת הנפש. אבל זה כן אומר, שגם פעילויות שלא קשורות לעבודה (כמו כביסה, קניות, כושר או לקחת את הכלב לטיול) יצטרכו להשתלב בלו"ז שלך ולהיות חלק בלתי נפרד ממנו. הכל כולל הכל חייב להיכנס למשוואה, כדי שתוודאי שזמן העבודה שהקצית בלו"ז הוא זמן ריאלי, שבאמת יאפשר לך לעמוד בציפיות של עצמך, של הלקוחות (אם את עצמאית) ושל הארגון (אם את שכירה שעברה לעבוד מהבית).
  אה, ותזכירי לעצמך שאת לא בחופש. את עובדת. מהבית.
 • לידע את בני הבית – יש לך לו"ז מתוכנן ורשום? עכשיו חשוב לידע את כל בני הבית, ורצוי במיוחד להדפיס אותו ולהדביק על דלת חדר העבודה. אין כמו תיאום ציפיות כדי לייצר שיתוף פעולה והבנה!
 • לסגור את הדלת – אז כן, רצוי ממש שפינת העבודה שלך תהיה במקום כזה שמאפשר לך לסגור את הדלת אם את צריכה (למשל, אם את עומדת לנהל שיחת ועידה עם לקוחה או עם קולגות מהמשרד, או שאת מתכננת לכתוב מאמר ואת צריכה שקט כדי שתוכלי להתרכז). ואם אין לך חדר עם דלת אלא את עובדת באותו חלל שבו נמצאים כולם… אז…
 • להתחבר לאוזניות עם מוסיקה – כי כשאין חדר שאת יכולה להסתגר בו, את יכולה להיכנס לעולם האוזניות ולהסתגר בתוך המוסיקה. אני מעדיפה מוסיקה קלאסית ללא מילים, שלא מתחרה במחשבות ובמילים שעפות לי בראש. אני מכירה אחרים שלא יכולים לעבוד בלי להיטי פופ עכשוויים. כך או כך, אוזניות יעילות הן לא אביזר אלא יקום מקביל, שמאפשר לנו להתמקד בעבודה ובמחשבות, גם כשכל בני הבית מקפצים סביבנו. שימי רק לב לאפשר לעצמך לקחת הפסקות קצובות כדי לתת לאוזניים לנוח…
 • להתנתק מהעולם הדיגיטלי – כן, אני יודעת, זה לא קל. החיבור שלנו לעולם הדיגיטלי, ובמיוחד לפייסבוק, הוא כבר התמכרות שהוכחה במחקרים, וזה לא קל להתנתק ממנו. אבל אם את רוצה להצליח לעשות משהו, ועל אחת כמה וכמה כשאת עובדת מהבית, תגידי יפה שלום, ותתנתקי: לא לרשתות החברתיות. לא לנטפליקס. לא להתראות במחשב. לא לצפצופים בנייד. ולא, אל תשימי על רטט. קחי את הטלפון לחדר אחר, או עדיף – כבי אותו. לגמרי. יופי, עכשיו תני לעצמך להתמסר ללו"ז שקבעת.

טיפ # 3: גם (ובעיקר) כשעובדים מהבית – מיקוד זה מיקוד

אז קמת והתלבשת, ארגנת את הלו"ז והצלחת להתנתק מכל רעשי הרקע והסביבה. עכשיו מגיע זמן העבודה. וכאן, בהיעדר המסגרת המחייבת של סביבת עבודה סטנדרטית, נדרשת ממך מנה גדושה של מחויבות, עקביות והתמדה.

אז מה לעשות?

 • טריגרים למוח – אחת השיטות היעילות ביותר לייצר לעצמנו מרחב מוגדר כשהוא לא קיים מעצמו, היא לתת משמעות מוגדרת למצבים ואפילו לתנועות, שיאותתו למוח שלנו על המצב שברצוננו ליצור לעצמנו. במקרה הזה, על מעבר למוד "עבודה" או לחלופין, על יציאה ממנו.

מה הקטע של "טריגר" להפעלה מנטלית?

כשיוצאים בוקר-בוקר למשרד, שגרת הבוקר של ההתארגנות והנסיעה מאותתת למח להיערך ליום עבודה. כשעובדים מהבית – זה לא קורה, ולכן צריך לייצר למוח טריגר אחר שיאתחל אותו ויאפשר לו להתאפס על מוד של עבודה. אם את מאלה שפשוט מתיישבות, פותחות את המחשב ומתחילות לרוץ על המקלדת – מעולה. לעומת זאת, אם עבודה מהבית או המצב בכללותו זורקים אותך לקאנטים ואת צריכה את המשהו הזה שיעזור לך לחזור למסלול – שולחן מאורגן, משפט או מילה שתגידי לעצמך רגע לפני שאת נכנסת לחדר העבודה או מתיישבת לעבוד ליד שולחן האוכל במטבח (למשל: עכשיו זמן עבודה), ואפילו שיר מעורר שתשימי לך באוזניות – יעזרו למח שלך לשתף פעולה ולעזור לך להתפקס ולצלול למשימות בצורה הרבה יותר אפקטיבית.

 • רשימת מטלות לביצוע – לטעמי, משימתית שכמותי, רשימת מטלות לביצוע (To-do list) היא אחד הכלים הכי יעילים שעוזרים לי להתקדם לאורך היום. רשימה טובה תיקח בחשבון את המטרות הגדולות שאליהן את מכוונת – כמו מצפן שנותן לך את כיוון ההתקדמות, ואת המטלות הקטנות והמשימות שיקדמו אותן אליהן, צעד-אחר-צעד. המטלות הקטנות האלה הן המטלות ברשימה.

3 דברים שכדאי לתת עליהם את הדעת כשאת בונה את רשימת המטלות:

 •  שהן קטנות ובנות יישום, כדי שתוכלי להרגיש בהתקדמות ולחזק את המוטיבציה
 •  שהן מנוסחות כפועל לביצוע (לעשות, לכתוב, לשלוח…), כדי להניע את המח לפעולה
 • אל תמחקי מה שהספקת אלא סמני "וי" ותמרקרי אותן, כדי שבסוף היום תראי כמה הספקת.
 • שיחות פנים אל פנים – עבודה מהבית יכולה להרגיש לפעמים נורא לבד, וכשאת נשלחת לעבוד מהבית כשעד עכשיו עבדת במקום עבודה חיצוני, עם עוד אנשים וישיבות ושיחות מסדרון – זה עלול להרגיש עוד הרבה יותר לבד.

אני אימצתי את שיחות הוועידה האינטרנטיות ככלי עבודה, להתעדכנות ושמירת קשר עם לקוחות. התכנה המועדפת עליי היא whereby.com שהגרסה החינמית שלה מאפשרת לי לנהל שיחה בו זמנית עם 3 אנשים, וממש מכניסה אותם אליי למשרד, ומאפשרת לנו גם לשתף מסכים, להדגים, לעדכן מסמכים ולגשר על המרחק והנתק.

טיפ # 4: גם (ובעיקר) כשעובדים מהבית – חיזוק זה חיזוק

אחד הדברים הכי חשובים לשמירת המומנטום והמוטיבציה, ובמיוחד כשאת עובדת מהבית, בשגרה או בשגרה זמנית שניתקה אותך מכל מה שהכרת והניע אותך עד עכשיו, זה לשים לב להצלחות, ולו גם הקטנות ביותר, ולחגוג אותן כדי להפנים אותן.

זוכרת שדיברנו קודם על רשימת מטלות שמחכות שתסמני עליהן "וי"? ושכתבתי שאני ממש ממליצה לפרק את הרשימה להרבה מטלות קטנות? אז בכל פעם שאת משלימה כזאת משימה קטנה – לכי לרשימה לסמן "וי", ועכשיו – תני לעצמך לחגוג את ההצלחה.

אבל רגע-רגע, לחגוג – זה לא אומר שמעכשיו אחרי כל "וי" תקפצי למטבח לפנק את עצמך עם משהו מתוק… אולי כן, ואולי… אני יכולה להציע לך עוד כמה דרכים לחגוג, מארגז הכלים היומיומי שלי, כמו למשל:

 • לקחת 10 דקות לחידוש האנרגיה בעזרת תרגילי צ'י קונג (גיליתי והתמכרתי)
 • לשים בנייד שיר שאת אוהבת – ולשיר יחד עם הזמר או הזמרת בקולי קולות (עם "מיקרופון ביד")
 • לעמוד מול חלון או מרפסת ולתת לעיניים לבהות למרחק כדי להרגיע אותן מזמן המסך
 • לשתות מים או להכין לעצמך כוס תה או קפה…
 • כל מה שמדבר אליך ונותן לך להרגיש חג בלב…

ובעיקר להזכיר לעצמך, ורצוי בקול רם – שעשית את זה – למרות הנסיבות, למרות המעבר הביתה, למרות התנאים הלא נוחים, למרות הצורך לנהל את עצמך בכל רגע ולתדלק כל הזמן את מנוע הבעירה הפנימי שלך. עשית את זה! ואז – תני מבט בלו"ז שהכנת, ועברי אל המשימה הבאה.

בשורה התחתונה

לעבודה מהבית יש הרבה מאוד יתרונות, אבל גם לא מעט אתגרים, ובראש ובראשונה הצורך לייצר לעצמנו את המוטיבציה שמגיעה בילט-אין עם הסביבה התומכת והתובענית של משרד חיצוני, ועוד לא אמרנו דבר על עבודה מהבית כשכל בני המשפחה נמצאים ובמיוחד, במצב של חוסר ודאות והתמודדות לא פשוטה עם מציאות משתנה.

כמו שיכולת ללמוד מהמאמר, הדרך לשמור על מיקוד וניהול משימות אפקטיבי, לצד יצירתיות מחשבתית שתאפשר לך להיות גם אפקטיבית וגם פרודוקטיבית, היא ליצור שגרת יום תומכת שמתייחסת ל-4 תחומים חשובים: לקום בבוקר ולהתארגן כמו שהיית מתארגנת כדי לצאת לעבודה במשרד חיצוני, לקבוע לו"ז ברור שכולל את כל המשימות היומיות שלך, ולנטרל הסחות דעת כדי לאפשר לעצמך לעמוד בו, לקבוע עזרים מנטליים וארגוניים שיאפשרו לך להתקדם במשימות ולהתגבר על הניתוק, ולבסוף, ולא פחות חשוב, לאפשר לעצמך לחגוג כל הישג וכל השלמת משימה.

כך תוכלי להפיק מהעבודה בבית את המיטב, בין שזו הסביבה העסקית הרגילה שלך ובין שאת נדרשת לעבוד מהבית עקב הנסיבות, וליצור את המוטיבציה ואת האנרגיה הפיזית והמנטלית שיעזרו לך להתניע את המשימות ולבצע אותן על הצד הטוב ביותר.

עכשיו את

עד כאן, פרשתי בפניך את 4 התחומים שיעזרו לך לבנות שגרת יום תומכת לעבודה אפקטיבית ופרודוקטיבית מהבית. מה תוכלי להוסיף על מה שכתבתי? מה אהבת? מה לקחת? עם מה את יוצאת מקריאת המאמר? מוזמנת לשתף אותי ואת יתר הקוראים בתגובות, פה למטה.

הצעד הבא שלך לעשייה מקדמת

אהבת את המאמר? מוזמנת לשתף אותו עם חברות וקולגות.

רוצה לקבל ממני עוד תובנות חשובות, כלים אימוניים מעצימים ועצות פרקטיות לצמיחה עסקית?

כדי לעזור גם לך לעבור את המשבר על הצד הטוב ביותר ולצאת ממנו מחוזקת ומוכנה לעתיד המבטיח שמחכה לך ולכולנו – ריכזתי כמה מהמדריכים החינמיים הטובים ביותר שכתבתי לאורך השנים – ואת מוזמנת להוריד, לקרוא, ליישם ולהתקדם – והכל בחינם, באהבה ממני להצלחתך! (אחת לכמה ימים אני מעלה עוד מדריך, אז כדאי לחזור לקישור הזה מעת לעת. בהצלחה!)

עידית נעמן

עידית נעמן

עידית נעמן מלמדת עסקים לשווק ולהגיע ללקוחות הנכונים בעזרת תוכן. עסקים שאין להם היום תשתית שיווקית און ליין, מפסידים כסף! תכניות הליווי שפיתחתי - יעזרו גם לך להקים במהירות תשתית אוטומטית לשיווק ומכירה, ולטפח עסק משגשג וביטחון כלכלי - בלי לצאת מהבית. לגישה בחינם למיני קורס "שיווק בחיוך" שיגלה לך מה באמת מניע את השיווק הדיגיטלי ואיך לתכנן תשתית שיווקית לעסק, צעד-אחר-צעד - לוחצים עכשיו על הקישור "גם אני רוצה להצליח ולהרוויח".

אז מה חשבת?...

הגעת למקום הנכון!

שלום, עידית כאן. שמחה שהגעת! 

הקמתי את בלוג "דרך התוכן" בשנת 2009, במטרה לחלוק אתך את הידע והניסיון הרחב שצברתי – כעיתונאית, כנלפיסטית וכמנטורית שיווקית.

מזמינה אותך לקרוא, ליישם וכמובן – לשתף!  

פוסטים אחרונים

החתול משה התעורר מבואס. היום הוא יום הולדתו, ואף חבר לא הגיע לברך. "רוצה לחגוג את יום הולדתך? במקום לשבת סתם עצוב – תזמין את השמחה", מציעה לו רות, חברתו הטובה, ושניהם יוצאים ביחד למסע קסום בעקבות המחשבות והמעשים שמחזירים לחתול משה את החיוך…
כל הפרטים – בלחיצה על הכפתור 

כמו שכבר בוודאי הבנתם, כתיבה היא כוס התה הכי-הכי שלי. תכל'ס, כל החיים…
אבל ברגע שהפכתי לסבתא, חיברתי לכתיבה את כישורי האימון והנלפ שרכשתי בדרך, יחד עם אהבת האיור ששמרתי שנים רבות במגירה והקמתי את 1001books.co.il
הוצאת ספרים שמתמקדת בספרי העצמה ואימון לפעוטות וילדים. 

במקום להמציא בכל פעם את הגלגל ולבזבז זמן יקר על כתיבת מאמר ארוך מדי, מבולבל ולא שיווקי, רכשו עכשיו את קובץ תבניות המאמרים המוכנות שלי, שיעזרו לכם לכתוב מאמרים מקצועיים איכותיים ושיווקיים – בחצי שעה ואפילו פחות. הקובץ כולל הדרכה מעשית ליישום התבניות + הדרכה לשילוב של כתיבה שיווקית.

תבניות לכתיבת מאמרים

שיווק באמצעות תוכן מתבסס על תוכן רלבנטי, שפונה לדמות לקוח ספציפית ונותן לה מענה מותאם. הלקוח הזה הוא לקוח החלומות שלך וכדי להפיק מהתוכן את התוצאות הרצויות – חשוב שתדעי מיהו, מה מאפיין אותו, מה חשוב לו ומה הוא מחפש. כל אלה ועוד – בקורס הדיגיטלי "לקוח החלומות" שיוביל אותך אל הלקוח האידיאלי שלך ב-5 צעדים קצרים וממוקדים.

מיני קורס לקוח החלומות

סדנה דיגיטלית מעשית שבה אני מובילה אותך צעד-אחר-צעד לכתיבת 6 סוגי המאמרים המבוקשים ביותר ברשת – כולל 3 בונוסים מגבירי תוצאות לאיתור מילות המפתח הנכונות, לבניית תמונה מלווה למאמרים ולהפצה אפקטיבית שתזרים למאמרים עוד ועוד קוראים מעוניינים.

מישהו לכתוב איתו

למעבר לקורס החינמי שיגלה לך מה באמת מניע את השיווק הדיגיטלי ואיך תוכלי לתכנן תשתית תוכן שתזרים לעסק שלך לקוחות על אוטומט - מוזמנת למלא את הפרטים.

הפרטים שמסרת שמורים ובטוחים והם ישמשו אותי כדי לחלוק אתך ידע מועיל להצלחתך!

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן